Banner cycler

Saab vs Citroen cx 25 gti turbo 2...

Forum for alt der drejer sig om de sidste nye modeller fra fabrikken. Saab NG900, 9-3, 9-5 og 9-3SS

Redaktør: Bestyrelsen

Roadrunner
SAAB NET NYBEGYNDER
Indlæg: 6
Tilmeldt: 21. sep 2004, 13:11

Saab vs Citroen cx 25 gti turbo 2...

21. sep 2004, 13:31

Grundet en muligheden for at sælge min saab 900 2,0 '89 til en fordelagtig pris, endte jeg i forsommeren med at købe førnævnte citroen. Det er en udmærket bil, men jeg savner den svenske pålidelighed, stabilitet og kvalitet. Det er klart at jeg igen må have mig en saab og denne gang skal det være en 900 T16 evt. Aero. Problemet er bare at jeg nu har kigget i flere måneder forgæves. Der er ikke så mange til salg og da jeg endelig fandt en viste det sig, at der havde været installeret lattergas i den og at motor og gearkasse var færdige. Jeg kunne godt tænke mig at høre fra folk der har erfaring med at importere denne type bil (900 T16 el. Aero) Hvordan gør man og kan det overhovedet betale sig??? Hvor skal man importere fra? Tak på forhånd...


Gæst

21. sep 2004, 14:25

Hejsa Hjulben.
Pålidelighed og stabilitet får du vel også i Citronen... Den har det dog med at ruste lidt. Men den skal såmænd bare smøres ind i olivenolie ell. lign, så holder den mange år. Du skal nok regne med at komme til at betale en del i afgift, så hvis du kan finde et dansk eksemplar, der ikke er for dyrt, så er det nok den billigste løsning. Der har faktisk været en del T16 til salg, dog især lidt ældre årgange... Men også her kan du være heldig at finde et eksemplar uden for meget rust. Det mekaniske skal du nok ikke være så bange for hvis den ellers kører godt og ikke brænder olie af. (test evt. med en teske olivenolie i motorolien. Så kan du tydeligt lugte hvis den brænder olie af). Og alle gode gange 3.... olivenolie kan faktisk få en rigtig mat og udtjent bil til at skinne som var den ny... Held og lykke med jagten!!!
Ulven
Brugeravatar
9-5Aero
SAAB-MANIAC
Kontakt:
Indlæg: 3880
Tilmeldt: 26. apr 2004, 11:12

21. sep 2004, 14:36

Hej Roadrunner.

For at kommentere din Citroen først: Få den solgt, inden du skal have skifte kobling. Motor og gearkasse skal løftes ovenud = en regning på 10.000,-

M.h.t. Saab, så find en uden rust evt. fra det sydlige Tyskland. Ellers se i den tråd der hedder "Saab 900 2,1", hvor der er henvisning til en svensker der sælger en '91.
http://www2.blocket.se/view/3360437.htm ... c=1&city=0

Hér er nogle stykker fra Tyskland:
Denne har højt kilometertal og en - i mine øjne - for høj pris.
http://www.autoscout24.de/home/index/de ... p3altxgpib

Denne er ok m.h.t. pris og kilometer, men ikke en Aero:
http://www.autoscout24.de/home/index/de ... 1vdhukzrj1

Hér er en alm. (175 Hk) turbo med ok kilometertal til 11.000,-
http://www.mobile.de/SIDAFwA21BaFpgWK8F ... 941&top=13&

Og én der er utrolig velholdt, men for dyr:
http://www.mobile.de/SIDZQmlCDspQRLTB-O ... 341&top=37&

Igen velholdt, rustfri, men for dyr:
http://www.mobile.de/SIDZQmlCDspQRLTB-O ... 869&top=38&

God pris og km, men en smule rust:
http://www.mobile.de/SIDZQmlCDspQRLTB-O ... 805&top=27&

Men pas på, når du kigger, man kan nemt få en 9000 til de samme penge, med mere plads, udstyr og 200 Hk. :) Den er blot lidt dyrere i afgift.
http://www.mobile.de/SIDZQmlCDspQRLTB-O ... 461&top=24&

Beslutter du dig for at importere selv, står jeg gerne til rådighed med råd og vejledning. Det er faktisk ikke så vanskeligt, og man sparer en del penge.

M.v.h.
Saab 9-5 Aero Estate sælges:
http://www.bilbasen.dk/brugt-bil/privat ... 349117.htm

Nyt forum for alle Saab-nørder og andet godtfolk:
Alternativt og uafhængigt dansk Saab forum
Brugeravatar
Saab-daniel
CERTIFIED SAAB LUNATIC PSYCHO NUTCASE!!!
CERTIFIED SAAB LUNATIC PSYCHO NUTCASE!!!
Kontakt:
Indlæg: 6628
Tilmeldt: 14. jan 2004, 13:11

21. sep 2004, 15:52

Nej, min er også importeret (dog gennem familie så ikke helt så bøvlet) men du kan altså finde et fint ekspemplar! Havde selv kig på en i Tyskland (900 T16) fra 87 til 500 euro, der var Tüv'et til næste år og kunne køre hjem!
Men lav selv et par søgninger på både www.ebay.de og www.mobile.de. Jo længere fra danmark jo bedre, da vi alle ved det er salt der oftest slår vores kære ihjel...
Daniel
Senest rettet af Saab-daniel 21. sep 2004, 17:55, rettet i alt 1 gang.
2006 Pontiac GTO 6.0 V8 400hp Daily Driver
Monte Carlo c900 T16
Megasquirt c900 T8

http://www.fischer-saab.com/
Brugeravatar
9-5Aero
SAAB-MANIAC
Kontakt:
Indlæg: 3880
Tilmeldt: 26. apr 2004, 11:12

21. sep 2004, 16:43

Ja, glemte at linke til http://www.mobile.de og http://www.autoscout24.de

M.v.h.
Saab 9-5 Aero Estate sælges:
http://www.bilbasen.dk/brugt-bil/privat ... 349117.htm

Nyt forum for alle Saab-nørder og andet godtfolk:
Alternativt og uafhængigt dansk Saab forum
Roadrunner
SAAB NET NYBEGYNDER
Indlæg: 6
Tilmeldt: 21. sep 2004, 13:11

21. sep 2004, 18:09

Mange tak for hjælpen allerede... ret imponerende... Der er også nogle rigtig gode biler imellem dem som 9000turbo foreslår, men inden jeg begynder at drømme kunne jeg godt tænke mit at vide lidt mere om hvad man kan forvente sig i afgift på sådan en saab 900 aero til 2000 euro.
Og hvordan bærer man sig ad med at gennemføre handlen og hente bilen... Det virker helt uoverskueligt... Jeg har kigget på told og skats hjemmeside, men kan ikke finde andet end generelle retningslinjer og satser...
Brugeravatar
Muncken
ULTRA EXTREME SAAB FREAK
Indlæg: 573
Tilmeldt: 12. feb 2004, 20:46

21. sep 2004, 18:47

Hej mester.

Jeg har lige fået en 900 Aero hjem... Dejlig vogn! hehe
Den kører på plader nu, så jeg har lige været igennem møllen selv...

Du er meget velkommen til at kontakte mig og høre mine erfariger, priser mm...

Mail, sms eller ring...

Mvh Torben Munck
23250468
t.munck@mail.dk
Medlemsnr.: 332

Biler min bankmand siger jeg må nøjes med:
900 SPG - Den hvide
9-5 Aero

Hvid er sku også okay...
Brugeravatar
9-5Aero
SAAB-MANIAC
Kontakt:
Indlæg: 3880
Tilmeldt: 26. apr 2004, 11:12

21. sep 2004, 18:56

Hej Roadrunner.

Tag f.eks. den til EUR 2.000,- Det er en 4/89. Gå så ind på toldskat.dk, vælg Motor på forsiden og derefter "Registreringsafgift og vurderinger af brugte motorkøretøjer ". I det vindue der kommer frem, indtast mærke og model og årgang. Herefter vil du få en oversigt over, hvad der er betalt tidligere på tilsvarende biler.

M.h.t. priserne i Tyskland, så skal der altid pruttes om prisen. Der står f.eks. også på den til EUR 2.000,- at prisen er til forhandling. Men hér er hvad du gør:

1. Find 2-3 biler der kan være interessante.
2. Kontakt én af ejerne og få ham til at faxe/maile en kopi af registreringsattesten (Fahrzeugbrief).
3. Udskriv formular fra Told&Skat's hjemmeside ang. forespørgsel på reg-afgift.
4. Udfyld formular og send sammen med kopi af den tyske attest til nærmeste T&S. Indenfor 2 uger, får du en forhåndsvurdering på, hvad afgiften vil blive.
5. Lav aftale med 2-3 tyskere om at komme og se deres bil - medbring penge.
6. Prøv bilen(erne) og beslut hvilken det skal være.
7. Handel sælger ned i pris. Og afregn.
8. Få sælger til at få fat i nogle 5-Tage Schilder, hvilket er tyske prøveplader. De er gyldig i fem dage og koster ca. EUR 100,- Når du kommer hjem smider du dem ud.
9. Kør hjemad. Når du krydser den danske grænse, holder du ind og sætter de danske prøveplader på, som du har medbragt (Lejes på Motorkontoret for Kr. 100,- pr. dag).
10. Klargør bilen til syn og bestil tid hertil - husk at der skal bestilles både registrerings- og toldsyn. Koster ikke ekstra.
11. Kør forbi en godkendt vejerbod og få bilen vejet - koster 125,- Denne seddel medbringes til syn, sammen med original tysk reg-attest.
12. Få bilen synet.
13. Med en synet og godkendt bil, tysk reg-attest, T&S forhåndsvurderingen og nogle slanter, kører du til T&S og betaler reg-afgift.
14. Med stemplede papirer fra T&S kører du på motorkontoret og får plader - husk at medbringe forsikringspapirer.
15. Kør ud i det danske efterårslandskab med et bredt smil på læbe. ;)

Det er ikke så kompliceret som det lyder. :)

M.v.h.
Saab 9-5 Aero Estate sælges:
http://www.bilbasen.dk/brugt-bil/privat ... 349117.htm

Nyt forum for alle Saab-nørder og andet godtfolk:
Alternativt og uafhængigt dansk Saab forum
Gæst

21. sep 2004, 19:42

Det er søreme en flot liste du disker op med 9000Turbo. Men skal vi ikke lige have med at der altså kun er tale om en foreløbig vurdering, og at der kan gå op til 8 mdr. før der enten dumper en check eller et girokort ind ad døren!
OG at man også har krav på at få den fysisk bedømt af vurderingskommisionen, hvis man synes man godt vil vise dem hvor meget ringere den er, end "tilsvarende biler af god standard" Måske er der et par rusthuller i dørene - eller (som min) at bilen ved toldsynet årgangsættes til 1. registreringsår, og ikke til det modelår der fremgår af stelnummeret.
Jeg fik en forhåndsvurdering på 45.000 for min 9K/88'er (Turbo og det hele) men fik den "talt ned" til 25.000 - men ved (efter nu "kun" to måneder) ikke hvad den endelige regning bli'r.
Så jo - kør ud i landskabet, men vær forberedt på at myndighedsfornøjelsen kan vare længe...
Mvh
Marcel
Brugeravatar
9-5Aero
SAAB-MANIAC
Kontakt:
Indlæg: 3880
Tilmeldt: 26. apr 2004, 11:12

21. sep 2004, 20:09

Hej Marcel.

Jeg skriver at det er en forhåndsvurdering. Og ja, der kan gå fra 6 - 12 mdr. inden den endelige kommer. Når den kommer, kan man klage over den og be' om at komme til fremstilling. Så det er ofte en god idé at holde øje med brugt markedet og så gemme alle de annoncer der er til ens egen fordel. ;)

Derudover er det en rigtig god idé at have dokumentation, i form af kvitteringer og billeder, af ALT man har fået lavet på bilen, siden den kørte over grænsen.

Glemte desuden at nævne at T&S IKKE må beregne afgift ud fra ekstraudstyr, når bilen er over 8 år. De må alene lave en vurdering ud fra bilens generelle stand.

M.v.h.
Saab 9-5 Aero Estate sælges:
http://www.bilbasen.dk/brugt-bil/privat ... 349117.htm

Nyt forum for alle Saab-nørder og andet godtfolk:
Alternativt og uafhængigt dansk Saab forum
Anders_Møller
ULTRA SAAB FREAK
Indlæg: 226
Tilmeldt: 4. jun 2004, 23:01

21. sep 2004, 21:47

Husk også at få den tyske dokumentation for at bilen er afmeldt - den vil de se på motorkontoret når du skal have danske nummerplader.

Jeg mener ikke du kan købe danske prøveskilte uden at have en kopi af registreringsattesten - så hvis du ikke ved hvorfor en bil du køber er det bedre at køre bilen over Jylland - så kan man købe plader ved Toldkontoret i Kruså - de havde åbent døgnet rundt tidligere - det tror jeg stadigvæk de har.

/Anders
Brugeravatar
9-5Aero
SAAB-MANIAC
Kontakt:
Indlæg: 3880
Tilmeldt: 26. apr 2004, 11:12

21. sep 2004, 22:09

Hej Anders.

Så længe du har Fahrzeugbrief, er T&S ligeglade, da det er besidderen af dette der har ejerretten.

M.h.t. prøveplader, så betyder det mindre, hvilke reg-attest man får dem til. Mere vigtigt er det at man får danske plader på ved grænsen.

M.v.h.
Saab 9-5 Aero Estate sælges:
http://www.bilbasen.dk/brugt-bil/privat ... 349117.htm

Nyt forum for alle Saab-nørder og andet godtfolk:
Alternativt og uafhængigt dansk Saab forum
Gæst

21. sep 2004, 23:10

Motorkontoret i Nærum skulle bare se mit kørekort og have oplyst stelnummeret på bilen og tidligere registreringsland, for at udlevere prøveplader. Ingen dokumentation. Jeg havde heller ingen, for kopien af reg. attesten var hos T&S, i forb. med forhåndsvurderingen.
Men hvis den tyske/svenske bil man måtte købe, stadig har plader på, så kan man - efter aftale med ejeren - vel blot indlevere dem på det danske motorkontor?
Der må være en slags samarbejde landene imellem, for blandt de papirer jeg modtog i forbindelse med mit køb af den hollandske SAAB (strandet i DK) var en indleveringsattest for nummerpladerne netop til motorkontoret i Nærum.

mvh
Marcel
Gæst

4. okt 2004, 18:19

Du kunne også kigge nærmere på www.cx-club.dk. Selv jeg er Citroën mand til fingerspidserne, må jeg jo bekende, at Saab'en er langt bedre samlet/skruet sammen og vi entusiaster elsker jo at skrue. Jeg har selv haft lyst til at flirte kraftigt med en 9000 2,3T men som formand for Cx-club ville det nok være et lidt forkert signal. Men mht. pålidelighed er en turbo-2 hverken værre eller bedre end så meget andet og om du skal skifte kobling i en turbo-2 eller en Saab kan jeg ikke helt se den store forskel i. Den tekniske del i Citroën CX er bund solid, intet mindre, derimod er karrossen lidt nemmere på en Saab, eller meget nemmere. En Citroën CX er den ultimative vogn når det drejer sig om design og komfort, den er simpelthen fed at køre i, men noget være pis at skrue i. Men hatten af for Saab.. Det kunne være rigtig skægt.
.
Mvh Jens Cx-club.dk

Tilbage til "Modern Forum"