Indlæg
19. jan 2019, 14:54
Hej,
Jeg har efter at have kørt SAAB i knap 30 år forsøgt mig med 1x MB og 3x BMW i nybils prisklassen i DK lige over 1 mill., lige over 200t km, og 10-12 år gamle. Noget højere nypris, nyere og havde kørt færre km end den 9-5 jeg solgte.
Større herlighedsværdi, flere cylindre, meget mere udstyr og mange gange flere problemer med bilerne end jeg er vandt til med SAAB.
Det er droppet på grund af problemer med bilerne, kører nu 9-5 igen.
Jeg har kun haft 2009, 9-5'en i 1½ måned, det starter med nogle mindre ting som hører under almindelig vedligeholdelse som ikke var lavet, ellers fin bil som kører som sådan en skal.
På hver af MB og BMW'erne havde jeg fundet 5+ øv fejl på den første 1½ måned samt nogle mindre ting som hører under almindelig manglende vedligeholdelse som på SAAB'en.
Så jeg vil slet ikke turde købe sådan en køremaskine som filmklippet viser, selv om jeg vil nyde den i fulde drag, hvis jeg havde den, frygter det vil blive alt for dyrt, jeg kan finde pengene men må nok hellere lægge lidt væk til alderdommen med den alder jeg har, kedeligt men realistisk.
/Peter
2009 9-5 Griffin, Estate, Aut., Hirsch
2015 Suzuki Swift
Sidste 35+ år, tæt på 100% selvmekanikker.
Tidligere:
MB E320, 2xBMW540i og BMW530XI
SAAB: 3x99, 3xOG900, 2x9000, OG9-3 og OG9-5