Banner cycler

Classic car park ved CHGP

Her kan der skrives om div. træf og arrangementer.

Redaktør: Bestyrelsen

sipelip
SAAB NET NYBEGYNDER
Indlæg: 9
Tilmeldt: 29. apr 2010, 03:08

Classic car park ved CHGP

14. maj 2010, 22:14

Parkér din klassiske bil gratis til Copenhagen Historic Grand Prix!

Det har nu i flere år været muligt for publikum til CHGP gratis at parkere sin klassiske bil i vores Classic Car Park, og det er år for år vokset sig større i takt med det stigende antal publikummer til CHGP og i takt med kendskabet til muligheden.
Samtidigt har Classic Car Park givet københavnerne mulighed for gratis at nyde udstillingen af de klassiske biler i de smukke omgivelser i fælledparken.
Arealet er under opsyn, og vagterne er selv motorkyndige, således man trygt kan nyde CHGP, men parkeringen sker på eget ansvar. Bilerne parkeres på aflastningsplader, hvilket sikrer jævnt underlag.
Som noget nyt i år har vi åbnet op for endnu flere klassiske biler. Bilerne skal nu blot være indregistreret første gang 31. december 1975 eller før for at kunne parkere gratis på det overvågede område. Hvis du ikke kender datoen for den første indregistrering, så kontakt undertegnede.
I år uddeler vi endda begge løbsdage præmier til nogle af de deltagende biler, så der er endnu en grund til gratis at parkere din klassiske bil.

Det skal bemærkes, at parkering kun kan foretages under løbet, så bilerne kan ikke stå der natten over.
For at tilmelde din bil, gå ind på http://www.chgp.dk/classic-car-park/. Vi forventer mange historiske personkøretøjer og for at undgå, at der kommer flere, end der reelt er plads til på området, skal man forinden rekvirere en parkeringsbillet øverst på siden.
NB: CHGP har oprettet en Facebook-fanside, der hedder "Copenhagen Historic Grand Prix", hvor man kan få nyttig information om CHGP
Yderligere oplysninger:
Casper Lundgreen, e-mail: lundgreen@vip.cybercity.dk <mailto> eller telefon 26279469
Jakob Vigelsø, Copenhagen Historic Grand Prix; telefon +45 40 45 70 10. www.chgp.dk <http>


Brugeravatar
Speedy
CERTIFIED SAAB LUNATIC PSYCHO NUTCASE!!!
CERTIFIED SAAB LUNATIC PSYCHO NUTCASE!!!
Kontakt:
Indlæg: 6968
Tilmeldt: 28. maj 2004, 17:01

Classic car park ved CHGP

17. maj 2010, 08:18

Det bør sgu alligevel undersøges om dagen kunne bruges på at komme forbi CHGP til classic car park :)

Tak for info.

Mvh. Anders
Anders Thorning Andersen @ Saabster.dk

Saab 96V4 '67 SilverSand
Volvo V60 as daily driver,shhhhh......
http://www.bilgalleri.dk/galleri/15157-saab_96v4
http://www.saabster.dk
sipelip
SAAB NET NYBEGYNDER
Indlæg: 9
Tilmeldt: 29. apr 2010, 03:08

Classic car park ved CHGP

3. jun 2010, 02:00

selv tak! Sidste år var classic car park i hvert fald virkelig flot, synes jeg - det kan hurtigt gå et par timer bare med at gå den løseligt igennem.
sipelip
SAAB NET NYBEGYNDER
Indlæg: 9
Tilmeldt: 29. apr 2010, 03:08

Classic car park ved CHGP

3. jun 2010, 02:02

I år er der en ekstra fordel ved at komme i klassisk køretøj - Til hvert køretøj i Classic Car Park opnås der en rabat på 20 kr. til køb af drikkevarer i Cafe Pavillonens bod i Classic Car Park eller til køb i Cafe Pavillonen

Tilbage til "Træf Forum"