Som nogle af jer er bekendt, så havde jeg et lille uheld på vej hjem fra generalforsamling 2006! På motor vejen der imod Århus færgen, lagde jeg godt mærke til at mit ladetryk ikke kom så hurtig og så højt mere!
Da jeg så kørte på den Sjællandske motorvej imod Fyn på vej hjem, begyndte den og hakke og sluge en H****** masse benzin og der stod en sort røg bagud!
Ind på en reste plads, og der opdagede jeg at det rør fra intercooleren til spjældhuset var gået fra hinanden i en samling, så med lidt hjælp fra John Rasmussen "racermusen" så fik røret en masse gaffetape og vi var "on the road again"
Da jeg så kom hjem, gik jeg og tænkte på hvordan jeg nu kunne forhindre at dette skulle ske igen, så kom jeg på den idé og lave et helt nyt rør, så kunne jeg også få den bøsning til BOV'en sat rigtig. Den er nu svejst på, hvor den før var sat på med kemisk metal! Så jeg fik købt 2 stk 90 grader 3" rør bøjninger, jeg havde selv noget 3" lige rør liggende, og det hele er jo selvfølgelig i rustfri! Jeg fik dog kun bruge for den ene 90 graders bøjning, samt en 30 graders jeg havde liggende. Så nu er det hele sku svejst sammen, så der skal noget af et tryk til for at adskille det

















