Side 1 af 1

It's Alive!

: 27. okt 2004, 13:31
af Syntax
Så kom Saab'en ud at køre!

Mandag købte jeg en reservedelsbil, og i går skiftede jeg så krumtapremhjulet. Det holdt godt nok hårdt. Jeg fik molestreret 3 skruetrækkere og en bolt før jeg kom til fornuft og opgav Haynes løsning med at stikke en skruetrækker ind ved svinghjulet. Jeg prøvede i stedet tricket med at sætte sin nøgle i klemme, og så bruge startermotoren i et kort sekund til at tvinge bolten af - det gik jo meget nemmere! Dog da jeg skulle have bolten på reservedelsbilen af, opgav min momentnøgle - den blev simpelthen til løse metalstumper indeni. Jeg fik dog bolten af.

Hvor ER det dog dejligt at have en bil at køre i igen. De 3 timer hver vej til arbejde med bus var ved at tage livet af mig.. Og så kører Saab'en jo helt fantastisk. Det er simpelthen ren luksus med automatisk klima, fartpilot og automatgear :) Og så rykker den sgu godt fra land i forhold til den gamle 1.5L motor der var i Hondaen, hehe.

Der er godt nok diverse skavanker med bilen, som jeg først har kunnet opdage nu den kører - men det tager jeg hen af vejen, nu er jeg bare glad for at jeg har fået min egen limusine at køre i :D


Alex

: 27. okt 2004, 13:47
af Kaas
Tillykke, det er da dejlig at høre :D

: 27. okt 2004, 16:29
af Syntax
Tak, nu må det næste vist være at blive medlem :)

: 27. okt 2004, 16:34
af Saab-daniel
Kanon at høre Alex, så er du en rigtig del af flokken ;)
Daniel.

: 27. okt 2004, 18:13
af Jakob-Jensen
hej alex

det lyder da godt at bilen endelig ruller. det er måske bare mig men jeg synes ikke at have hørt nogen steder at man overhovedet må bruge sin momentnøgle til at læsne ting med den er kun til at stramme ting med og til moment altså.

: 27. okt 2004, 18:55
af Syntax
Jakob, umiddelbart ville jeg tro at løsne og stramme påvirker momentnøglen ens, så længe man snakker om den samme kraft. Men når en momentnøgle "klikker" må man ikke blive ved at trykke, og selvom jeg havde justeret den til højeste moment, er den nok alligevel blevet overbelastet af startermotoren der snurrer. Var nok ikke så gennemtænkt, men klokken var over midnat og ville bare have den bolt af, så planlægningen gik måske lidt stærkt :)

Det gør nu ikke så meget igen, jeg kunne ikke rigtig lide den momentnøgle alligevel :D

: 27. okt 2004, 21:51
af per
Hej Alex.

Til lykke med en rigtig bil. 8)
Jeg er nu lidt imponeret af jer gutter der roder med det hele selv. Det er godt nok noget vi(undskyld -jeg) "almindelig(e)" nørd har lidt svært ved. Vi(udskyld jeg) ved lidt for lidt om tekniken, med risiko for for mange "ulykker".

Per

: 27. okt 2004, 22:06
af Jakob-Jensen
hej per

man lærer af sine fejl men hvis man slet ikke har teknisk indsigt så er det måske bedst at lade være. :wink: dermed ikke sagt at du ikke kan lære at skrue i bil det kan de fleste lære, man skal bare tage lidt af gangen.

: 27. okt 2004, 22:17
af Kaas
Ja, nemlig ja, det er ingen problem da :D

: 27. okt 2004, 22:20
af 9-5Aero
Hej Lars.

Kun hvis man hedder "nillerviborg", og skal skille det halve af bilen ad, bare for at skifte dump... :lol:

M.v.h.

: 27. okt 2004, 22:29
af Syntax
Faktisk så arbejder jeg som "nørd" (programmør). Men har det med bare at kaste mig ud i at lave alting selv hvis jeg overhovedet tror det muligt - og har nok også svært ved at at sige nej til den udfordring det er at lave noget på sin bil uden at man har erfaring med det. Og sidst men ikke mindst bliver jeg også drevet af min nysgerrighed for hvordan sådan en bil er konstrueret.
Som jakob siger så lærer man af sine fejl. Der er ikke nogen tvivl om at hvis man ikke er vant til at rode med biler, så vil man begå mange fejl undervejs - men til gengæld giver det også en tilfredsstillelse at man til sidst er blevet erfaren nok til at man ikke længere frygter hvis ens bil skulle gå i stykker, for så laver man den jo bare..

: 27. okt 2004, 22:41
af per
Præcis
Det er netop derfor jeg vil prøve. Jeg er nok heller ikke så dum, som jeg gør mig selv til. Jeg trådte mine barnesko hos min far og hans bror i deres værksted. Det var nu før turboer og sån' lignende skrald blev almindeligt.

Jeg kan jo starte med en dump valve. Det er da til at gå til :)
Har I nogen tilbage fra jeres bulk køb? Jeg var lidt for sent ude?
Hvis/når jeg får fat i en TD04HL15T er det jo det. :twisted:

Per

: 27. okt 2004, 22:44
af 9-5Aero
Hej Per.

Jep, nillerviborg har den tiloversblevne dump, så det er bare med at komme igang med at lære..... ;)

M.v.h.