Side 1 af 1

Montering af 9000 2.3 intercooler?

: 12. okt 2004, 17:28
af Kaas
Hej drenge.
Er der nogle af jer som har nogle mål evt. billeder af nogle rør som man kan bruge til montering af en 9000 2.3 intercooler fra ´94.
Det bedste resultat er vel et bugget langt rør med en gummi flange i hver ende, for hvis der er mange samlinger, så kan det vel forstyrre luft gennemstrømmen!

: 12. okt 2004, 18:59
af 9-5Aero
Hej Lars.

Jeg tror ikke at du behøver bekymre dig så meget for turbolens. Jeg tvivler på at det nemmeste og smarteste er et bukket rør. Få derimod svejset et sammen i f.eks. aluminium. Så er du sikker på at få et rør der går nøjagtig som du vil have det. Og så lige nogle silikonebøjninger til at samle det hele med. :)

M.v.h.

: 13. okt 2004, 00:27
af Jakob-Jensen
hej kaas

jeg ville få lavet et rør i rustfrit rør svejset sammen. men hvis man kan få bukket et rør der passer så er det helt klart det bedste.

mange samlinger giver dårligt flow. så det skal men undgå så vidt muligt.

prøv lige at se på henrik karlsons hjemmeside http://popeye.rty.nu/