Side 1 af 1
Vibrationer/rystelser+resonans 9000 1995
: 25. sep 2004, 01:06
af Jan
Hej alle
Vi har nogle ret irriterende vibrationer ved motorvejskørsel, værst omkring 130, men også ved lavere hastighed.
Vi har fået sat de hårde bøsninger i "flyvemaskinerne" kan det være det som er skyld i det, hvad siger i andre som har fået hårde bøsninger i undervognen?
Hjulene er lige afbalanceret da jeg troede det var ubalance i et hjul.
Det er ellers en skam hvis det er bøsningerne, bilen er betydeligt mere retningsstabil nu.
Mvh
Jan
: 25. sep 2004, 02:19
af Gæst
Hej Jan
Hvis det er ved motorvejshastighed og acceleration den ryster så kan det være dine tripoder som er slidte.
Se evt. denne tråd:
http://www.saabklubdanmark.dk/index.php ... opic&t=304
MVH
Mads
: 25. sep 2004, 10:25
af Jan
Hej Mads
Tak for din idé, men der er ingen rystelser ved acceleration, men vibrationerne bliver meget mærkbare omkring 125 km/t
Mvh
Jan
: 25. sep 2004, 13:45
af Jakob-Jensen
hej jan
har du tjekket de gummi, der sidder i det øverste motorophæng på motoren. de sidder fra topstykket og over på på karossen. hvis de er revnerede så skal de skiftes, for ellers ligger man alt kraften i de nederste og det kan de ikke holde til, og de er dyre for det er olie dæmpede.
: 25. sep 2004, 17:40
af Jan
Hej Jakob
De blev skiftet, samtidig med at vi fik poly bøsningerne i, så det er ikke dem, der er heller ikke noget ved kørsel i by og på landevej.
Mvh
Jan
: 25. sep 2004, 22:07
af K.Hansen
Hej Jan.
Fik du afbalnceret alle 4 hjul ???
Ellers få afbalanceret baghjulene også , mange tro fejlagtigt at rystelser i rattet kun kan komme fra forhjulene men rystelser i baghjulene kan sagtens forplante sig så det kan mærkes i rattet.
Hilsen Kenneth
9000 CC Turbo
(Nu med STOR IC.)

: 25. sep 2004, 23:35
af Jan
Hej Kenneth.
Ja. alle 4 hjul blev afbalanceret, der er egentlig ikke så meget at mærke i rattet, men mere fra undervognen.
Mvh
Jan
: 26. sep 2004, 01:01
af nillerviborg
Gummi-klumperne på drivabsklerne skæve / slidt??
- Eller er der ikke vulkaniseret sådan nogen tingester på
Hvis bilen er sænket, kan det være slidte drivknuder...
eller ubalancerede drivaksler...
Lars / Viborg