Side 1 af 1

Nu med INCA fælge

: 25. jul 2006, 21:13
af englewood
Ja,så var jeg jo lige en smut i Næstved efter mine kære INCA fælge.
Efter en ordentlig rengøring unne jeg konstatere at det ikke er nødvendigt med en blæstring/omlakering sådan lige med det samme.
Jeg ville egentligen have haft dæk i størrelsen 185/65-15 og gerne af fabrikat PIRELLI.
Men Hjulebæk som jeg købte fælgene af mente ikke de var så gode i vådt føre,så efter en snak med min dækmand blev det istedet GOOD YEAR EAGLE F1 GS D3 med et dækmønster i V-form.
Man har her valgt det bedste fra Formel 1 slicksen som er uden mønster og kombineret det med et V mønster for at modvirke aquaplaning.
Dækken koster 610:- pr.st inkl. montering og afbalansering hos SUPERDÆK i Hobro.
Det skulle efter sigende være umuligt at aquaplane med disse dæk.
Lad det komme an på en prøve.
a jeg nu aligevel var i Næstved fik jeg osse en Turbovinge med til bagklappen og 2 helt nye forlygter,så nu begynder det så småt at ligne noget.
Turbovingen er monteret og det gik helt uden problemer og jeg brugte ca. time.
Jeg har osse forbedret lyset på bilen. Den har nu fået Xenon med blå lys og det er noget der bare duer.
Så det næste i rækken bliver TURBO frontspoiler og bagrudevisir samt et nyt venstre forskærm,som er angrebet af rust lige bagvedpyntelisten.

Re: Nu med INCA fælge

: 25. jul 2006, 21:22
af Casper_Ankersen
englewood skrev: Jeg har osse forbedret lyset på bilen. Den har nu fået Xenon med blå lys og det er noget der bare duer.
Så har du vel husket at monterer automatisk lygte justering. hvis ikke er der dømt død ved kølle over dine forlygter.......

ja undskyld mig men jeg er meget irreteret over det blå skær der kommer fra den type lampetter

: 25. jul 2006, 21:29
af englewood
Å jo,de reglerer sig selv.

: 25. jul 2006, 21:31
af Casper_Ankersen
Det glæder jeg mig til at se :wink:

: 25. jul 2006, 21:36
af englewood
Casper_Ankersen skrev:Det glæder jeg mig til at se :wink:
Men det er et ombygget system fra en Mercedes. Jeg ved ikke om SAAB har lavet automatiskt lygtestyring til de gamle SAAB 900.

: 25. jul 2006, 21:37
af RuneSM
Haha - englewood - såvidt jeg ved (det er nok ikke så meget jeg ved endnu, men anyways) så er det kun 99, 90 og OG900 som du kan få de Inca-fælge til, og den dag jeg ser automatisk kørelysregulering på sådan en, så gi'r jeg en bajer i lufthavnen.

: 25. jul 2006, 21:48
af englewood
RuneSM skrev:Haha - englewood - såvidt jeg ved (det er nok ikke så meget jeg ved endnu, men anyways) så er det kun 99, 90 og OG900 som du kan få de Inca-fælge til, og den dag jeg ser automatisk kørelysregulering på sådan en, så gi'r jeg en bajer i lufthavnen.
min er fra -86 med regulering fra en MB. Naturligvis passede systemet ikke direkte og det virker heller ikke 100% så det skal skiftes.
Enhver som ved hvordan sådan et lygteregulerings system ser ud ved osse at det kan bygges om til at passe på andre biler bare man har de rigtige dele til hånds.
...og jow,jeg kører på INCA fælge. De sad så vidt jeg forstår på 99 og 900 TURBO 3 dørrers Combi Coupe fra 1979 og på 900 TURBO 3 dørrers CombiCoupe fra 1980 og jeg mener bestemt at de kørte med denne bolt diameter rem til og med 1986.

Så hvor er det dit problem ligger??? :evil: :evil: :evil:

: 25. jul 2006, 21:59
af RuneSM
Jeg vil se billeder før jeg tror på det, ikke andet.

Hvis du HAR gjort det, så SEJT gjort hvis det virker som det skal - men jeg tror ikke på det før jeg har set billeder.

: 25. jul 2006, 22:21
af englewood
Det virker ikke som det skal,men har lige set på huggernes hjemmeside at de har brugte dele til SAAB 900 1988,så skidtet ryger af og så sætter jeg original på.Det kan umuligt være svært,det er jo bare lidt elektronik og mekanik.

: 25. jul 2006, 22:25
af Casper_Ankersen
mener du at kunne finde automatisk lygte regulering til en 900 M88 ????

: 25. jul 2006, 22:29
af englewood
Ja,Edderup Autoophug har to motorer liggende og søger man under forlygter så findes der osse en forlygte af fabrikat HELLA med automatiskt lygtejustering,så det kom måske i 1988.
Men jeg mener altså osse at have set det på nogle engelske og amerikanske hjemmesider med SAAB dele.
Det må jo bare være et par ledninger og noget relæværk som skal monteres.

: 25. jul 2006, 22:35
af RuneSM
Så virker det jo heller ikke, hvorfor så blive sur på mig?

Ingen saab af den årgang har mig bekendt automatisk lygteregulering, de har måske manuel med en drejeknap i kabinen, HØJST!

: 25. jul 2006, 22:41
af Casper_Ankersen
det er først i 1990 at man kan få elektrisk justerbare lygter i og900 og det er af den type hvor man selv skal stille niveauet inde fra kabinen. altså ikke noget automatik her.

moroterne har part no. 40 12 738. og knappen inde i kabinen part no. 40 63 152.

: 25. jul 2006, 22:47
af englewood
Så er de nok ikke godkendte til Xenon.

: 25. jul 2006, 23:00
af Casper_Ankersen
nej sikkert ikke

: 25. jul 2006, 23:12
af K.Hansen
Hej.

Lygteglasset skal også være godkendt til Xenon så det bliver ikke nemt at få godkendt på en OG900 ( desvære)

: 26. jul 2006, 11:48
af krfogh
Jeg synes det er super fedt når folk eksperimenterer med den slags ting, måske skulle man bakke op om det og så bagefter se hvad synshallen og Bent Betjent siger til det. Det lyder ikke som nogen nem opgave umiddelbart...så herfra: god vind, håber det bliver vellykket!
Med et aiflow kit bliver den bil nok ret fræk;-) Opretter du den i projektforum englewood?

Mvh Kristoffer

: 26. jul 2006, 16:29
af Jensen
Der er sgu' så mange ting der ikke er godkendt og lovligt, men hvis man bare holder lav profil, holder sig fra diverse gaderæsarrangermenter, og piller de ulovlige dele af når man kører til syn, så synes jeg det er super at der er nogen der vil eksperimentere med den slags.
krfogh, angående det med projektet, så tror jeg at englewood er kommet tig i forkøbet :lol: men vi vil da gerne se billeder.
MVH Mads

: 26. jul 2006, 17:02
af RuneSM
Hvis det var mig, så ville jeg vælge Xenon med 6000 kelvin lystemperatur. Den er kridhvid - DET er lys der vil noget.

: 10. aug 2006, 18:08
af englewood
Ja,så blev jeg sgu stoppet af politiet i Hobro sent igår aftes. De ville først vide hvorfor jeg kørte 2 omgange i rundkørslen,så jeg sagde at det var for at få dem foran så jeg vidste hvor jeg havde dem,hehe.
Så sagde han at jeg skulle få de forbandede skarpe lygter justeret korrekt og så spurgte han om bilen var synet med dem og det svarede jeg sku ja til. (Jeg turde ikke andet).
Derefter ønskede de mig god tur og bad mig køre ordentlig og så sagde jeg at det var sgu svært med en tunet turbo 16 motor under hjelmen på 450hk.
Ska fandme love for det endte op i en laaaaang diskusion. :D

: 18. aug 2006, 21:42
af englewood
Ja imorgen lørdag bliver der en AERO mere i Hobro. Da skal min røde 900 få dansekjolen på¨.
Aero kittet som jeg købte af Kristoffer bliver sat på bilen imorgen og det skal blive spændende at se hvordan det tager sig ud.
En -86 AERO har jo stadigvæk de originale gummikofangere som bilen er født med.
Så indtil nu er følgende "hængt" på bilen: Sænkningssæt 40mm - Midtkonsol - TURBO Hækspoiler - INCA fælge - Bagrudevisir - Stor rød GRIFFEN på bagrude - AEROkit.
Så nu mangler jeg faktiskt bare at smide en propel under hjelmen for at alt skal være helt i top.
Skal dog erkende at denne SAAB allerede går som et smurt lyn. Topfarten er som tidligere nævnt 195km/t og det går faktiskt meget hurtigt at nå derop.
Jeg vil lige se om ikke jeg kan få målt 0-100 og 90-150 imorgen lørdag.
Regner dog ikke med at sætte nogle rekorder,men den er ualmindelig hurtig for at være en 2,0 med karburator og automatgear.

: 24. aug 2006, 23:17
af englewood
Jowjow,jeg fik da sat Aero skørter på den gamle sidste weekend.
Det gik faktiskt rimeligt let,men jeg måtte skære de sidste 45cm af min bagerste lydpotte for at få hækskørtet på plads.
Af en eller anden grund var mit afgangsrør drejet meget ud imod venstre side,så jeg må lige have lavet noget med en dobbelt afgang her i kommende weekend.
Men ellers må jeg da sige at en Aero med INCA fælge ser ret så sej ud.

: 25. aug 2006, 00:05
af asserm
englewood skrev:Jowjow,jeg fik da sat Aero skørter på den gamle sidste weekend.
Det gik faktiskt rimeligt let,men jeg måtte skære de sidste 45cm af min bagerste lydpotte for at få hækskørtet på plads.
Af en eller anden grund var mit afgangsrør drejet meget ud imod venstre side,så jeg må lige have lavet noget med en dobbelt afgang her i kommende weekend.
Men ellers må jeg da sige at en Aero med INCA fælge ser ret så sej ud.
hej englewood
kunne du ikke tage nogle billeder og kyle ind på nettet, så vi alle kan se resultatet af det hårde slid

: 25. aug 2006, 05:36
af englewood
Hehe,jow jeg skal nok lige se om ikke jeg kan få skudt et par billeder med mobilen.