Side 1 af 1

God timeløn hos SKAT

: 21. apr 2006, 23:24
af fka
Hej!

Ved ikke om dette er det rigtigt forum, men jeg har på fornemmelsen, at der er mange, der gerne vil høre, hvad man betaler i afgift på importerede 9k'ere.

Hentede i påske i Bonn en 9k fra 11/94 (model 95) CS 170 hk med læder, klima, fartpilot, el-hejs, soltag osv (ikke el-sæder). Den har gået 230.000, er rustfri, og blev ved toldsynet vurderet til middelstand. Synsmanden overså i øvrigt, at bilen var forsynet med amerikanske forlygter, så der sparede jeg lige de første 5.000 kr. i dag (bilen blev importeret fra USA til Tyskland i 2001).

Videre gik turen til SKAT, hvor sommerfuglene i maven virkelig slog med vingerne. Damens første bud: 54.000 :-(

Heldigvis havde jeg allieret mig med en udskrift fra SKATS egne vurderinger, der viste 43.000 på en lignende bil i 2005 samt en udskrift fra www.bilpriser.dk, som angav 38.000 som afgift.

Med det som begrundelse protesterede jeg selvfølgelig, hvorefter den rare dame forsvandt ud i baglokalet igen ud til vurderingsmanden. Hjertebankende ventede jeg i 5 minutter, men det var 5 minutter, hvor jeg tjente 14.000, for hun kom tilbage med en regning på 40.065 kr :-)

Bruger de mon "går-den-så-går-den"-metoden? Godt at man ikke bare er godtroende ogautoritetstro ...........

Bilen havde jeg givet godt 23.000 kr. for, så inkl. det træk, jeg fik monteret i går, har jeg nu fået mig en dejlig CSer, der kører som en drøm, til ca. 65.000 :-). Fra Århus til Rømø har den brugt bare 7,3 liter pr. 100 km.

Venlig hilsen

En glad mand aka Flemming
Saab 9000 CS LPT 1995 + 900i 16 1990

: 22. apr 2006, 00:04
af v8
der er nogen der kan det der :P

og hvor lang tid tog det før du fik den på dk plader fra dagen hvor du købte den?

: 22. apr 2006, 00:25
af 9-5Aero
Hej Flemming.

Tro ikke for meget på de 7,3 liter pr. 100 km. De har det med at være FOR optimistiske. Min viser f.eks. ca. 1 km/l for lidt, i forhold til, hvad den reelt kører. Så frem med regnemaskinen næste gang du tanker. ;)

Og tillykke med det fine, fine køretøj. :)

M.v.h.

: 22. apr 2006, 00:26
af 9-5Aero
Hej v8.

Min tysker-import kom på plader indenfor en uge efter at den var hentet hjem. Ligeså snart du har en godkendt synsrapport, og en vejeseddel, kan du køre forbi først SKAT, og erlægge afgiften. Derfra til motorkontoret efter plader. :)

M.v.h.

: 22. apr 2006, 01:12
af Johannesen
Det er sgu vildt. 14000 smæk sparet på 5 minutter blot fordi du har gjort lidt hjemmearbejde. Det virker som totalt gøg og gokke.
Tillykke med bilen forresten, hvad med lidt billeder?

: 22. apr 2006, 17:30
af Aresdk
Min boardcomputer er "100%" præcis, dvs. inden for bittesmå marginaler, så de kan altså godt passe.

PS: Du er heldig du kunne snakke dig til en lavere forhåndsvurdering... hende jeg fik fat i af flere omgang var så stiv i betrækket at det gjorde helt ondt :(

: 22. apr 2006, 18:32
af svenT16
hej ville bare sige at det er mere eller mindre normalt at de hos told & skat slynger nogle urealistiske tal ud og så er det bare med at bøvle på og fortælle dem at afgifts prisen nogle gange er højere end købsprisen på gaden i danmark. Der er desværre mange tilsvarende historier, der gør at mange får kolde føfdder når de finder drømme Saaben i udlandet.

: 22. apr 2006, 21:54
af kesr
Tillykke med bilen.

Hvordan forholder de sig ved toldsyn til en skade på bilen, og hvis skaden tæller med hvordan værdisættes den så. Er der nogen der ved det?

: 22. apr 2006, 22:07
af T-Slot
Hej og tillykke med bilen, men hvad er amerikanske forlygter????

: 22. apr 2006, 22:20
af englewood
T-Slot skrev:Hej og tillykke med bilen, men hvad er amerikanske forlygter????
Mener at mange europeiske biler i USA havde et system med 4st. runde eller rektangulære forlygter istedet for normalt 2 forlygter som vi har her hjemme.
I USA har man osse stadigvæk lygter af typen SEALED BEAM. På disse lygter er der ingen pære som kan skiftes,da hele parabolen er en stor pære udformet som en komplet forlygte.
Har set at denne type kan købes i USA til bl.a. SAAB 900 men de er ikke godkendte i EU da de mangler E mærke.
Går sådan en SEALED BEAM istykker,skal hele enheden udskiftes. Levetiden er dog væsentlig længre end en almindelig H4 eller H7 pære.
Visse gamle USA biler i Sverige fra 1950 og 1960 kører faktiskt stadigvæk med disse lamper da synshallerne i Sverige har godkendt dem til brug på biler som regnes som veteraner.

9000

: 22. apr 2006, 23:56
af lvoturbo
man kan godt få "skat" til at ændre lidt på afgiften, nede på det lokale Skat-kontor,, men sagen bliver sendt ind til Skat i Tåstrup (sager fra sjælland) og der bliver de behandlet når de har tid, for at kontrollere om afgiften er rigtig...
så du kan være uheldig at få en efterregning fra "den endelige vurdering" fra Skat... :evil: du kan også være heldig at få penge tilbage.... :D
det er "kun" vejledende afgift du betaler nede hos den lokale Skat. og toldsyn er kun en bekræftigelse på at det drejer sig om pågældende Saab med Chassinr. ys3cd65m1s10xxxxxxx har div. udstyr osv. det er ikke en fremvisning til vurdering.
mvh

: 23. apr 2006, 07:09
af fugmann
Til lykke med bilen - vi vil da meget gerne se billeder af den :-)
Tager du ikke nogle idag og smider op?

/Fugmann

Re: 9000

: 23. apr 2006, 11:10
af fka
lvoturbo skrev:man kan godt få "skat" til at ændre lidt på afgiften, nede på det lokale Skat-kontor,, men sagen bliver sendt ind til Skat i Tåstrup (sager fra sjælland) og der bliver de behandlet når de har tid, for at kontrollere om afgiften er rigtig...
så du kan være uheldig at få en efterregning fra "den endelige vurdering" fra Skat... :evil: du kan også være heldig at få penge tilbage.... :D
det er "kun" vejledende afgift du betaler nede hos den lokale Skat. og toldsyn er kun en bekræftigelse på at det drejer sig om pågældende Saab med Chassinr. ys3cd65m1s10xxxxxxx har div. udstyr osv. det er ikke en fremvisning til vurdering.
mvh
Hen Ivoturbo! Damen hos SKAT sagde, at man forsøger at komme bort fra systemet med, at vurderingsfolkene hos SKAT skal se bilen. De vurderer udelukkende ud fra toldsynets vurdering, som er under middel - middel - eller over middel. Så hvis man vil have en skade til at trække fra, skal den altså være så alvorlig, at told-synsmanden vurderer bilen til under middel. Min synsmand sagde middel, og han fortalt mig i øvrigt, at han aldrig havde sat en bil til over middel :-)

SKATTE-damen sagde i øvrigt, at bilen under ingen omstændigheder kunne komme under de 40.065 kr., når den var sat til at være i middel stand. Det ville m.a.o. ikke kunne svare sig for mig at indgive en klage, hvilket jeg da heller ikke er interesseret i med det pæne afslag, jeg fik.

Vh

Flemming

Hermed billeder af øsen

: 23. apr 2006, 19:05
af fka

: 23. apr 2006, 19:25
af Johannesen
Fin fin bil, ser velholdt ud og her fra ser sæderne også ud til at være i god stand. Meget kan man sige men der er længe imellem noget der kan se så træt og træls ud som et par misligholdte læder sæder (sorte især).
Tillykke med den endnu engang.

: 23. apr 2006, 19:43
af fka
Tak for det. Ja - den er fin. Ingen rust overhovedet. Min mekaniker (GEPA i Hinnerup) mente, at jeg sagtens kunne køre i den i 10 år :-) Sæderne er pæne, og når de bliver vaskede og får en gang lædermælk eller lignende, bliver de rigtig gode.

Vh

Flemming