Banner cycler

Har mistet tankdæksel

Skriv om jeres renoverings/ombygnings projekter gerne med billeder.

Redaktør: Bestyrelsen

Meldgaard
SAAB NET NYBEGYNDER
Indlæg: 9
Tilmeldt: 29. okt 2014, 21:08

Har mistet tankdæksel

19. jun 2026, 19:32

Hej
Mit Saab renoveringsprojekt lykkedes og den gode gamle V4 triller igen efter næsten 30 års stilstand - så langt så godt :-)
MEN forleden hvor jeg havde holdt parkeret nogle timer er der desværre en eller anden der har forelsket sig i det originale tankdæksel :-/
OG nu står jeg i den situation at jeg skal køre et brudepar en tur i morgen og har ikke nået at anskaffe et nyt originalt dæksel MEN har fundet et, der kan bruges ind til jeg får det originale.
Mit spørgsmål er så om det her uoriginale billige midlertidig dæksel kan skabe vacuum i tanken når nu det umiddelbart lukker helt tæt ?
Og i såfald nogle løsningsforslag?

Bedste hilsen og på forhånd tak fra den lykkelige ejer af en V4 :-)

Torben
Vedhæftede filer
IMG_5242.jpeg


Renoveringen lykkedes efter 9 år :-)
NC_Ribe
ULTRA EXTREME SAAB FREAK
Indlæg: 705
Tilmeldt: 18. feb 2015, 22:00

Re: Har mistet tankdæksel

20. jun 2026, 00:41

Hej Torben.

Jeg håber, du finder et originalt, aflåseligt dæksel, så du ikke igen oplever den slags langfingrede dækseltyve.

I forhold til det akutte problem vil jeg foreslå dig at skære en slids i gummipakningen (eller lave en fordybning) på den side, der vender nedad. En anden, mere radikal, løsning kunne være at bore et lille hul i dækslet i den nederste del, men det kan jo give problemer, hvis de lovede skybrud skulle komme din vej.

Mvh/NC
9K CSE 2,3 turbo aut.MY 94
RIP: 9K CSE 2,0S t aut. MY 93
9K CST 2,0 MY 98 (drømmebilen)
900S MY 91
.... (flere OG 900 med/uden turbo og aut.)
900 GL 1978 (MY79) ombygget til venstrearmskørsel (aut., håndbremse, choker etc.)
96 TT MY 66
Brugeravatar
Jensen
Administrator
Indlæg: 6838
Tilmeldt: 5. okt 2004, 20:57

Re: Har mistet tankdæksel

22. jun 2026, 22:27

Hej Torben
Det er måske lidt sendt at svare, men du kan teste det ved at, med tankdækslet forsvarligt monteret, køre en tur på 5km eller deromkring. Når du stopper/parkerer skal du straks løsne dækslet og lytte efter et "suk" fra tanken. Hvis ikke der er nogen lyd burde det være OK.

Min far, der som ung arbejde på en servicestation, fortalte engang om en mand der havde kontaktet dem med et sært problem. Hans bil havde fået en sygdom, og gik altid i stå samme sted på vej til arbejde.
Det var sidst i 60'erne, og jeg mener det var en VW boble. Efter en kort pause kunne den igen starte og han kunne parkere foran "fabrikken". Hjemturen var tilsvarende, bolt at bilen her jo gik i stå et andet sted hver dag. Så jordstråler og lignende kunne udelukkes.

Selvom dette jo blot var et spørgsmål om tilvænning var det alligevel så irriterende for ham at han efterlod bilen på servicestationen så de kunne fejlsøge.
Under fejlsøgningen overvejede de om det kunne være en brændstoflækage eller om tankmåleren viste forkert, da symptomerne var nøjagtig som en bil der kører tør for benzin. Da de under en testkørsel genskaber problemet, og piller tankdækslet af for at videre undersøge, afgav tankstudsen det umiskendelige "suk" hvorefter bilen uden problemer kunne starte og kørte perfekt tilbage til servicestationen.
Manden kunne så forklare at han havde også på et tidspunkt mistet sit tankdæksel og havde købt et til erstatning på en servicestation. Ved nærmere undersøgelse kunne de så læse på dækslet, indpræget med små bogstaver :"Ohne lüftung" - dvs. uden udluftning.
Jeg husker ikke om de solgte ham et nyt dæksel eller om de bare gav ham besked om at bore hul i det eksisterende. Uanset, så løste det mandens problem.
Så selv på så gamle biler kan det faktisk godt have betydning.

Jeg er ret sikker på at der er en slags udluftning på en V4 tank, men det er muligt at den kun er aktiv når der påfyldes benzin, og derfor lukket når dækslet er monteret.

MVH Mads
Mads Jensen, (og medlemnr. 143)
Daily driver vinter: 9-3 SportCombi TiD 8v '08
Daily driver sommer: 9-5 Aero Turbo4 '11
Reserve: 99 Rally '71, 96 V4 '75, og900GL '83
Projekt sommerbil: OG9⁵ '99

Tilbage til "Projekt Forum"