Side 1 af 1

Goodyear ultra gripp, eller?

: 1. nov 2005, 12:08
af PoulDue
Er der nogen af jer der har erfaring med dem, eller hvad skal man vælge af vinterdæk?

: 1. nov 2005, 12:57
af TurboAnd
Jeg kører selv på UG5 og UG6 på hver sin aksel og de er iorden, desuden har den nye generation UG7 lige vundet adac´s vinterdæk test.

: 1. nov 2005, 13:00
af BRI
Det kommer vel helt an på pengepung og kørselsmønster

Men læs evt. dette link
http://www.fdm.dk/motor/pdf/10-2004/106-111.pdf

: 1. nov 2005, 13:17
af troels
Jeg ville nok vælge enten Goodyear UG7, Nokian, Michelin Alpin A2 eller Continental TSxxx, da disse plejer at få gode karakterer i diverse test.

BRI har linket til gammel test hvilket er helt ok, den sidste nye test fra FDM er her: http://www.fdm.dk/motor/pdf/10-2005/86-91.pdf hvor det er Goodyear UG7 der løber af med sejren.

mvh
Troels

: 1. nov 2005, 14:23
af PoulDue
TurboAnd er de så bare T mærket?

: 1. nov 2005, 16:13
af BRI
Tak Troels for korrektionen, der må have indsneget sig en tyrkfejl :oops:

: 1. nov 2005, 17:32
af TurboAnd
Jups, mine er ganske normale 195/65R15 91T. På vinterdæk skal man ikke have hastighedskode der svarer til bilens max fart, ikke fordi man må køre over 200 anyway...

: 3. nov 2005, 19:04
af labr_dk
Vedr. hastighedsmærkningen i diste indlæg: beklager men selvfølgelig er hastighedmarkeringen lige så vigtig og korrekt på vinterdæk som på andre dæk. Og der er naturligvis ingen max-hastighed for vinterdæk. De koster bare en blinkende formue hvis du vil købe V-mærkede (eller hurtigere).

I Tyskland er det tilmed sådan at hvis du har dæk på som har lavere hastighedsmarkering end din bil er typegodkendt til, så skal der sidde en mærkat synlig for føreren hele tiden, som viser en max-hastighed.

Jeg kører selv med 205/55 H-mærkede UG6 dæk og de er rigtig gode - holder godt, og har super fodfæste lige indtil de når omkring 3 mm slidbane, så skal de skriftes.

Har iøvrigt sat et mærke i min bil (købt i Tyskland) som siger max 210 km/t og har sat min speed-warning til 200 km/t. Så burde jeg være sikret :-)

mvh
Lars

: 3. nov 2005, 22:42
af PoulDue
Tjaa mine gamle revnede Kingstar H mærkede klarede jo i hvert fald rullefelttesten. Men jeg vil satse på T mærkede og så holde mig under 190 indtil foråret. Men det lyder som om at UG7 er et godt valg. Her hvor jeg bor er det i sidste ende frihøjden som er afgørende.