Side 1 af 1
HJÆÆÆÆLP!
: 31. okt 2005, 19:01
af denelias
Som mange af jer ved så har jeg en del problemer medmin kære Saab 900i 84. Efter jeg havde renset indsugningspartiet er den begyndt at pibe, fløjte og en gang imellem også hvæse/skrige når den er blevet varm.
Jeg har konstateret at krumtapremskiven er skredet lidt i gummiet. Men det kan jo ikke gøre at den ikke kan holde tomgangen vel?
Det er værst når den er kold, så er den næsten umulig at holde i live.
Når den er varm kører den ok, men går pludselig i stå helt tilfældigt....
Er der nogle der har et bud?
V.h. Dennis Eliasen
: 31. okt 2005, 20:36
af Kaas
Jeg tror du skal evt prøve en anden tomgangs ventil!
: 1. nov 2005, 10:37
af denelias
Tomgangsventil? Hvor sidder den henne?
Vh Dennis
: 1. nov 2005, 12:02
af villads
Den burde sidde lige ved spjældhuset. mvh
: 1. nov 2005, 12:24
af Kaas
Der sidder en luft tilskudsventil med et par ledninger i toppen og 2 slanger, som går ned til spjældhuset! Den sidder til ventre side i toppen af motoren!
: 1. nov 2005, 15:10
af denelias
Hmmm.. Er det ikke varmopregulatoren?Er det den samme vi snakker om?
: 1. nov 2005, 15:12
af Kaas
Nej det er ikke den samme, men de sidder tæt på hinanden!
: 1. nov 2005, 16:06
af troels
Hejsa
Jeg har et billede som måske kan hjælpe jer... Er det ikke den jeg har sat en rød ring rundt om?
mvh
Troels
: 1. nov 2005, 17:55
af denelias
Nåå.. men den har jeg prøvet at skifte ud med en anden. Det kan jo godt være den også var defekt. Men jeg mener det var den som man skulle kunne se lys igennem når den er kold og det kan jeg.
jeg har skiftet mange vacumslanger ( nok dem alle vil jeg tro )
: 1. nov 2005, 19:07
af Jensen
Hej
Har du set efter om olieproppen/pinden er rigtigt skruet på...
MVH Mads
: 1. nov 2005, 19:17
af denelias
Har lige tjekket oliemålepind, og rør, de sidder fast....
: 1. nov 2005, 22:32
af denelias
Nu har jeg lige skiftet benzinfilter.. Og så er der et hul i benzinfordeleren hvor man kan justere noget med tomgangen. Jeg har drejet skruen lidt frem og tilbage. Det hjalp lidt

men ikke helt nok. Er der nogle der får en: aha oplevelse så hører jeg meget gerne fra jer
Hilsen Dennis
: 1. nov 2005, 23:30
af saabbat
Hej
Nå for Søren. Det hul du snakker om sidder mellem luftfilteret og spjældhuset - tror jeg. Det er ikke til at stille tomgang på. Tomgangsskruen sidder oppe ved gaskablet og er en lille skrue med kontramøtrik.
Hvis du har skruet med en umbraco nøgle i det lille hul du omtalte før så har du stillet på blandningsforholdet mellem luft og benzin. Det er ikke godt medmindre du kan måle CO samtidig.
Hvis du ikke også har skruet på tomgangsskruen kan du muligvis stille det hele tilbage ellers må du til mek. og have lavet CO test og stillet blandingsforholdet.
Bjarne
: 2. nov 2005, 00:09
af autoanders
Den lille skrue med kontramødtrik på er justering gasspjæld og kun det så det står rigtigt.