Side 1 af 1
lidt af hvert....mest problemer....
: 12. sep 2005, 21:02
af sg
Guldgåsen har været en tur på rullerne hos scantune i Galten. Meget fine forhold må man sige - der mangler ikke noget. Dog føles det som om modstanden i rullerne er noget mindre end på vejen i højeste gear - i hvert fald når bilen meget hurtigt tophastigheden, hvilket muligvis resulterer i lavere ladetryk.
Resultatet var nedslående. Det skal siges, at jeg havde sænket ladetrykket på vejen fra max 1.35 til 1.25 bar af frygt for overshoot, da min trykvagt er sat til 1.4bar
Med mitsuturboen på min bil flytter man ladetrykket i hele registret og ladetrykket ved 6300 omdr. faldt ligeledes med 0.1 bar fra ca 0.85-0.75 bar.
Effektkurven stiger stejlt fra 2600 omdr. og 200 hk er tilstede allerede ved 3800 omdr.-det er sgu ok! Så knækker filmen (læs kurven) idet den når 215 hk ved 4250 omdr-falder til lige under 210 hk mellem 4800-5500 omdr, hvorefter effekten igen stiger til max 217 hk som er jævnt til stede fra 5800-6250 omdr.
Momentkurven begynder først at stige stejlt fra 2700 omdr (mærkeligt - turboen lader +1 bar ved 2500 omdr)- topper med 366 nm ved 3800 omdr og falder noget igen, så den langt fra er så jævn, som man kunne håbe på.
Billeder kommer senere!
Jo jo- bilen er skam pænt hurtig med over 200 hk fra 3800 omdr. til begrænseren. 100-150 på stopur ca 5.6 sek i 3 gear (3800-5700 omdr)
og med 0.1 bar mere i ladetryk samt på vejen er der måske med lidt optimisme og rygvind og hjemve 230+ hk - men stabile 250 hk er der sgu ikke i stalden.
Konklusion: turboen er for lille. Det duer i hvert fald ikke med min konfiguration selv om andre har hentet det samme eller betydeligt mere med den super hurtigt reagerende TE05-12b6
Ja ja - Torben E sagde det jo allerede for 1 år siden men man skal jo lære selv ikke?
Ok - nu sidder der så en Garrett trim 60 og hvisler. Bilen er en helt anden. Jeg var bange for turbo tøven men det er ikke galt. Den begynder at lade ved 2000-2100 omdr. og der er 1 bar ved 2700-2800 omdr. Den kommer mere roligt end mitsuen og er meget lettere at styre.
NYT PROBLEM: Ved første testkørsel med inkoblet APC havner trykket på ca 1 bar. Den rykker bare mere og mere op gennem registret- ingen tab af ladetryk- smilet breder sig. Fandme om det så ikke begynder at stige fra 5000 omdr. så den lader 1.2 inden 6000 omdr. 100-150 på <5 sek. siger stopuret. Ingen TB. Tænk hvad 1.3 bar må give, men det går jo ikke! Jeg har ikke nerver til ustabilt stigende ladetryk.
Ok-jeg chekker GLT som er 0.5 bar indtil l4500 omdr. hvorefter det stiger til 0.9. Der løsnes lidt på armen på wastegateactuatoren til GLT 0.4 bar men det stiger stadig til 0.8bar ved 6500 omdr. Selv med 0.3 bar GLT stiger det til sidst.
I sidste forsøg tages armen helt af, så wastegaten står 100% åben.
Op til 5000 omdr 0 bar- herefter stigning til 0.7 bar ved 6500 omdr.
KAN det virkelig passe, at en T3 wastegate på en turbine med standard A/R 0.48 ikke kan evakuere luften fra en trim 60 på en lille gås????
Løsning modtages med kyshånd!!!
Kan man porte wastegaten på en T3??
Skal man gå op i A/R 0.63?
Anden større turbo fra en 9.0L Lastbil???
Er der nogen der vil købe en billig bil
mvh Svante

: 12. sep 2005, 21:14
af 9000cset
Fantastisk indlæg, Svante!!
Håber, at vi kan ses en dag ved et træf, ville gerne se Guldgåsen og prøve en tur i passagersædet !
Mvh
Anders Rørbæk
(Som du har læst med i Århus

)
: 12. sep 2005, 22:15
af sg
Hej Anders! Med frygt for at få høvl af en ikke ubetydelig procentdel af medllemerne vil jeg citere DIG fra de glade uni-dage.
"eneste rigtige saab er en saab 900T"
Det var c 900 ´78-´93 det blev hentydet til (red.)
Jeg synes det var vise ord. Du er velkommen!
mvh Svante
: 12. sep 2005, 22:23
af Kaas
Svante, det du skal prøve vedr grundladetryk er:
Afmonterer den slange som går fra turboen og op i magnet ventilen. Også den som går fra wastegaten til magnet ventilen.
Sæt så en af slangerne direkte imellem turboen og wastegaten. På den måde finder du den bedste grundladetryk's indstilling, altså finder den rigtige længede på stangen og evt en anden fjeder!
Det der sker er at trykket fra den lille slange på turboen, trykker wastegaten op! Altså du finder det rigtige mod spil imellem turbo tryk and udstødnings tryk!
Jeg håber du forstår hvad jeg mener, ellers ring lige!
: 12. sep 2005, 23:04
af Saab-daniel
Det var da utroligt, svante, det SKAL ikke være nemt, åbenbart... Godt du har fået turboen på, det er da lækkert at høre!
Hvilken fjeder har du i din wastegate lige nu?
Daniel.
: 13. sep 2005, 09:00
af Torben.E.
Det lyder som der er for lille WG exit på turboen, den kan godt portes, har du billeder af turbo´en i adskilt stand ?
: 13. sep 2005, 09:07
af 9-5Aero
Torben.
Du har PM.
M.v.h.
: 13. sep 2005, 16:55
af sg
Kaas: Jeg kan ikke se det løser problemet med stigende GLT - som jo, som Torben E så rigtigt siger, skyldes for lille wastegate exit.
Daniel: det er en T3 klokke der sidder på den. Min Forge er til salg med alle fjedre.
Torben: Det var jeg også kommet frem til. Desværre har jeg ingen billeder af den- men mener det var en helt original størrelse fra en T16.
Testede lidt idag. Om GLT er 0.3 eller o,45 ved lave omdrejninger ændrer ikke noget ved høje omdrejninger - så begrænsningen har på dette punkt ikke noget med vandringen af armen at gøre. Jeg tror såmænd ikke der skal portes så meget- det går først galt omkring 5500 hvor den overstiger 0.75 bar- hvilket nok er øvre acceptable grænse for mig.
mvh Svante
: 13. sep 2005, 18:17
af amdegn
et lille sidespring- sg, hvad gav du for at få den på feltet?
: 13. sep 2005, 18:28
af sg
når man møder op i egen ene person koster det 400 jydske bananer!
mvh
: 13. sep 2005, 20:58
af Aresdk
amdegn, det ved du da godt

Det har vi jo snakket om

Glæder mig til at se en udskrift fra din bil!
: 13. sep 2005, 21:15
af Saab-daniel
Jamen Svante, kan du ikke bruge forge'en uden monteringsbeslaget, så? Mente da den passede lige på garrett'en...
Ellers er det jo bare igang med at porte den, måske en klud skal sættes under inden, så der ikke kommer en masse spåner ned i turboen...
Daniel.
: 13. sep 2005, 21:28
af Kaas
Hvorfor skulle den være for lille? Du kører jo ikke mere synderlig meget mere ladetryk end som mange andre, og jeg har kun oplavet at du har det problem! Der kan jo ikke sket noget ved at prøve, jo længere wastegate aktuator stang du kan ha', jo bedre arbejder wastegaten. Hvis din stang er for kort, så er det jo ikke sikkert at din wastegate åbner nok op!
Jeg vil helt klart som det første prøve at koble turbo'en direkte på wastegaten, og så stille stangen så lang så muligt, det er da meget hurtigt at prøve og det koster gratis. Hvor imod en porting koster ikke gratis!
: 13. sep 2005, 21:50
af Torben.E.
Kaas skrev:Hvorfor skulle den være for lille? Du kører jo ikke mere synderlig meget mere ladetryk end som mange andre, og jeg har kun oplavet at du har det problem! Der kan jo ikke sket noget ved at prøve, jo længere wastegate aktuator stang du kan ha', jo bedre arbejder wastegaten. Hvis din stang er for kort, så er det jo ikke sikkert at din wastegate åbner nok op!
Jeg vil helt klart som det første prøve at koble turbo'en direkte på wastegaten, og så stille stangen så lang så muligt, det er da meget hurtigt at prøve og det koster gratis. Hvor imod en porting koster ikke gratis!
Han har kørt helt uden stang !
: 13. sep 2005, 21:56
af Jakob-Jensen
hej svante
nu kan jeg jo ikke lige huske om du kører med batteribøj eller ej, men du skulle prøve at få målt trykket i dit forrør lige efter turboen, det kan være at den ikke kan komme af med gasserne hurtigt nok.
det man ellers kan gøre er at porte wastegate huset og bore hullet op ud mod forrøret for et bedre flow.
hvis man skal porte wastegarten så skal man have turboen skildt ad for at få det bedste resultat.
: 13. sep 2005, 22:19
af Kaas
Torben.E. skrev:Kaas skrev:Hvorfor skulle den være for lille? Du kører jo ikke mere synderlig meget mere ladetryk end som mange andre, og jeg har kun oplavet at du har det problem! Der kan jo ikke sket noget ved at prøve, jo længere wastegate aktuator stang du kan ha', jo bedre arbejder wastegaten. Hvis din stang er for kort, så er det jo ikke sikkert at din wastegate åbner nok op!
Jeg vil helt klart som det første prøve at koble turbo'en direkte på wastegaten, og så stille stangen så lang så muligt, det er da meget hurtigt at prøve og det koster gratis. Hvor imod en porting koster ikke gratis!
Han har kørt helt uden stang !
Det som jeg ikke rigtig forstår er, hvis du nu tænker på en bleeder ventil. Jo mere luft den bleeder jo mere tryk kommer der, hvis du lukker bleederen helt, så kører den kun på glt, alt det luft der kommer fra den lille slange fra turbo, går direkte ned i wastegate actuatoren og åbner wastegaten. Hvis så man piller stangen af, ja så bliver wastegaten lukket den anden vej af hvad actuatoren trykker! Så der mod spiller lidt hinanden ik'!
Man kan også sige, hvis man piller slangen af actuatoren, så vil wastegaten blive lukket af actuatoren og så vil der opstå max ladetryk, som ikke er godt! Og udstødnings gassen presser vel spjældet samme vej!
: 13. sep 2005, 22:27
af Jakob-Jensen
hej kaas
hvis man piller stangen af vil wastegaten hænge og blafre i "vinden" trykket skulle så gå af "ballonen" hvis der ikke er for meget modtryk i forrøret altså.
for med for meget modtryk kan man ikke få lade trykket ned lige meget hvor meget wastegaten står åbent.
: 14. sep 2005, 08:38
af Saab-daniel
Ja, uden stang på wastegate = næsten ingen ladetryk. Hvis det så stadig stiger ved høje omdrejninger, så kunne det tyde på at wastegate-huset har for lille udgang, som svante selv foreslår...
Daniel.
: 14. sep 2005, 08:52
af Kaas
Ja, eller at spjældet bliver lukket i pga udstødnings gassen, det er jo ikke noget som holder spjældet, når stangen er afmonteret!
: 14. sep 2005, 10:45
af Saab-daniel
Nej, der er nemlig ikke noget der holder spjældet LUKKET, når der ikke er nogen stang på... Det er jo også derfor, at en strammere fjeder i wastegaten kan supporte et højere glt..
Daniel.
: 14. sep 2005, 12:24
af Kaas
Udstødnings gassen lukker vel spjældet i, når stangen ikke er på! Eller?
: 14. sep 2005, 20:47
af sg
Jakob: Jeg har 3" batteribøj og jt3" hele vejen med bare een dæmper. det kan sgu ikke passe at der er for meget modtryk i downpipen med den konfig. Det MÅ være selve hullet/wastegate exit der er for jomfrueligt. Den må desværre nok af igen og skilles ad og portes op, hvis det skal blive godt.
Dette uheldige fænomen- at GLT stiger - kunne det ikke vendes til noget positivt, hvis man kunne få det til at stige 0.1-0.2 bar
Altså- en turbomotor har det jo med at tabe noget ladetryk på toppen. De gamle c900 gearkasser er ikke glade for alt for meget moment ved lave omdr.- så et konstant ladetryk (som med en bleeder) er jo hvad de fleste ønsker sig, men er ikke glade for at opgive APCéns sikkerhedsfunktion med at kunne skrue ned til GLT ved tændingsbanken. Hvad om man på en velfungerende turbo med stabilt GLT strammer fjederen i wastegateactuatoren så tilpas meget, at GLT ligger perfekt ved lave omdr., men stiger bare en smule med øgede omdr.-men stadig ikke mere end der er en pæn sikkerhesmarginal (ex. en bil der ved max omdr. lader 1 bar med glt på 0.7 - en original T16 med glt 0.35-0.4 lader jo bare 0.6 bar ved høje omdr)- differencen mellem max ladetryk og GLT ved max omdr. er den samme.
På den måde kan man "modvirke" faldet i ladetryk oppe i registret og få en bil med lidt skånsommere moment men mere top end power!
Kommentarer?
: 14. sep 2005, 21:47
af Jakob-Jensen
hej svante
det der er et problem med det som du skriver der er jo hvis motoren begynder at Tb ved høje omdr. så kan APCen jo ikke skrue ned for ladetrykket fordi den ikke kan komme af med gassen.
der burde ikke være for meget modtryk på din vogn med det udstødning men prøv at tjekke det alligevel.
ellers er der ingen vej udenom en portning af din turbo.
: 15. sep 2005, 15:25
af sg
"det der er et problem med det som du skriver der er jo hvis motoren begynder at Tb ved høje omdr. så kan APCen jo ikke skrue ned for ladetrykket fordi den ikke kan komme af med gassen. "
Hvis GLT er o.5bar ved lave omdr. og langsomt stiger til 0.7 bar ved høje omdrejninger på en bil, der har et ladetryk på ex 1 bar med APC indkoblet, vil den vel altid kunne skrue ned til GLT - i dette tilfælde 0.7 bar ved høje omdr). Når man tuner og opnår højere ladetryk er der vel flere trimfirmaer, der udskifter trykklokken til een med stærkere fjeder for at kunne holde wastegaten tæt, hvilket giver et højere GLT (ex. mener jeg at maptun "steg 3" til nogle biler kører med GLT på 0.7-0.8 bar. Min pointe er, at så længe der er en pæn sikkerhedsmarginal- at APC kan sænke trykket med ex 0.3 bar ved TB, så skulle man vel være sikker.
Med et let stigende GLT kunne man teoretisk undgå det høje ladetryk i mellemregistret og få en mere jævn kurve.
Er det ikke rigtigt?
mvh Svante
: 15. sep 2005, 23:26
af Jakob-Jensen
hej svante
jo det er selvfølgeligt rigtigt, men jeg ville nu helst have lidt mere sikkerheds margin, men det burde nok kunne gå.