Side 1 af 1

Automatisk Air-Con

: 15. aug 2005, 15:18
af nwinther
Ja, det er ikke sådan, at få ny bil.

Jeg har købt en brugt 93'er fra 2000 med manual air-condition. Jeg har overvejet at installere en automatisk i stedet. På partsforsaab.com kan jeg se, at man kan købe den del der sidder inde i kabinen. Hvad skal der ellers fedtes ved, og hvor svært er det?

mvh,

Nikolaj

: 15. aug 2005, 15:40
af BRI
Mig bekendt rumføler, temp termostat, elmotor til tempkontrol og den dreje dut der bestemmer hvor luften kommer hen.
Jeg tror ikke det er noget du lige klarer i en ruf, hvis det overhovedet er muligt!

: 15. aug 2005, 15:49
af nwinther
Men et Saab-værksted ville kunne gøre det?

: 15. aug 2005, 17:23
af BRI
Måske.
Har selv en 9-3 uden aircon hvilket godt kan eftermonteres dvs den manuelle.
Iflg værkstedet sidst jeg spurgte kunne et automatisk dvs, klima ikke eftermonteres. Pointen er at manuelt er muligt at få eftermonteret, men ikke fuldautomatisk klima. Derfor resonerer jeg at det ikke kan lade sig gøre med automatisk klima for dit vedkommende, for ellers kunne jeg vel få monteret manuelt og senere opgradere til fuldautomatisk.

Men spørg på værkstedet de må da vide det! :mrgreen:

: 15. aug 2005, 17:24
af 9-5Aero
nwither.

Alt kan som bekendt lade sig gøre, det er udelukkende et spørgsmål om $$$$. ;)

Men prøv, iden du begynder at bestille dele, at ringe til f.eks. Asbjørn eller MH-Parts, og hør, hvad de mener der skal til, og hvor lang tid det vil tage at montere det.

M.v.h.

: 16. aug 2005, 09:19
af nwinther
OK - tak for oplysningerne.