Side 1 af 1

Fjernbetjeningen....igen

: 3. jul 2005, 16:57
af lemash
Tak for svarene - jeg udtrykte mig desværre lidt klodset. Det jeg tænker på er batteriet (eller batterierne, for der sidder to) i fjernbetjeingen. Altså ikke bilens eget batteri.

Jeg forestiller mig at jeg står midt i en ørken og vil låse bilen op - og at mit batteri er løbet ud. Så åbner jeg døren med nøglen og finder mig i hyleriet fra alarmen......men bilen vil ikke starte for jeg har ikke kunnet fjerne startspærren. Eller har jeg misforstået noget?

Mit problem er desuden at batterierne i fjernbetjeningen (DEFA) kun holder en måneds tid - hvad siger I til det?


Lemash

: 3. jul 2005, 17:48
af villads
nej den er god nok. Du kan måske bypasse startspærren, hvis du ved hvor den sidder. i de fleste tilfælde, er det kun starteren der bliver afbrudt. ellers kan du sætte strøm på starterrelæet ude i motorrummet. derefter, så se at få skaffet en ny fjernbetjening. mvh

: 3. jul 2005, 19:14
af rene
Der findes en lille nøgle til at slå alarm og startspærre fra hvis man rammer det problem... :idea:

: 3. jul 2005, 19:21
af BRI
Hvis det er en DEFA alarm mener jeg at der på selve alarmen/hornet i motorrummet er to taster. På disse taster kan man trykke en bestemt kombination for at afbryde alarmen og startspærreren hvis du skulle opleve dit beskrevede problem

BRI

: 3. jul 2005, 20:18
af lemash
Tak for jeres kommentarer - det lettede!