Side 1 af 1

motor problem

: 13. maj 2005, 16:00
af Nikolaj
jeg har det problem
når jeg køre i et bump (brøndæksel o.l.)
sætter bilen ud og kan ikke tage gas men hvis jeg slipper for gassen og giver gas igen er der ikke noget
har mistanke til min banke senser
har prøvet at sætte tæning på bilen og slået på den min magnet ventil siger klik men den kan også finde på at blive ved med at klikke i op til 6 sek
har også tænkt på om det kunne være et motor ophæng ?

håber i kan hjælpe mig

Nikolaj

: 13. maj 2005, 16:34
af troels
Hvilken bil har du Nikolaj?

: 13. maj 2005, 16:38
af Nikolaj
doh
jeg har en 900 turbo v16 fra 88

: 13. maj 2005, 16:45
af troels
Tjaa min 900 T16 fra 86 sætter også ud men kun et kort øjeblik... ville selv gætte på det måske er benzinpumpen/filteret som skal skiftes, men vi må se hvad de kloge herinde fra siger :)

mvh
Troels

: 13. maj 2005, 17:53
af Casper_Ankersen
Hej Nikolaj. din banke sensor har udelukkende noget med lade trykket at gøre så med mindre du kører over de der dæksler med 862 km/t så tror jeg næppe det er der din fejl er.

alt efter hvor længe og hvor meget du slår på sensoren for at høre om magnet ventilen klikker kan den godt stå og klapre i lang tid efter du er stoppet da systemet har en vis hukommelse og først sætter tryk på igen når den er tømt

: 13. maj 2005, 18:05
af Nikolaj
ok men jeg kan ikke se at det skulle være bz pumpen da bilen bare ville dø ud efter noget tid og ikke give ryk lige efter et bump
det kan da heller ikke være apc systemet Men ville lige prøve min anden box

er der andre sensore som der ville give ryk i bilen jeg har taget trykvagten fra så det kan ikke være den

: 13. maj 2005, 21:50
af Kaas
Jeg vil gi' de andre ret. Det er 100% sikkert ikke din banke sensor! Det kan være mange ting, evt en perioisk utæt slange. Eller et multi stik som sidder løs ved sikringerne eller luftmasse måleren eller lamda sonden. Eller ved hall giveren. Eller tændkabel! Eller tænding modul eller tændspolen!
Ja, prøv at gå alle slanger efter. Og prøv at afmonterer alle stik og rense dem af og så sæt dem på igen!

: 13. maj 2005, 23:51
af saabbat
Hej

Min havde lidt samme symptomer indtil jeg fik skiftet benzinpumpen.
Min pumpe larmede meget på det sidste og især når tanken var ved at være tom.

Bjarne

: 14. maj 2005, 00:33
af Nikolaj
hvis det var et løst stik/slang ville den vel ikke gøre det næsten hver bump og det ville hvel ikke hjælpe at slippe gassen
men jeg har også lagt mærke til at den ikke nesten gør det når den er kold
det er lidt et mysterium

: 16. maj 2005, 14:42
af labr_dk
Når den er kold får den jo ekstra meget benzin, så der er "lidt at gi' af".
Jeg ville undersøge
- stik på benzinpumpe
- checke benzinslange, at den ikke sidder et sted hvor den kan blive klemt kortvarigt

mvh
Lars

: 16. maj 2005, 17:57
af per
Hej

Løs forbindelse, som flere i forum hælder til - spec. stelforbindelse evt. på motor? - Er et muligt bud. Hvorfor mindre når motor er kold? Det kunne evt. skyldes at der er fugt mellem kontaktfladerne når motoren er kold. Fugt som bidrager til at skabe forbindelse.
Når motoren er varm forsvinder fugten, og sammen med den forbindelsen.
Peugeot s- pec. 106 lider periodevis af denne svaghed, som der heldigvis er råd for,... hvis man ved hvad det er?

Per

: 16. maj 2005, 19:16
af Nikolaj
jeg takke for svar
jeg prøver og se om det giver noget resultat