Side 1 af 1
Sindal Racewars og retur til hovedstaden
: 15. maj 2011, 01:15
af Grue
Jake og undertegnede har været til Racewars på Sindal Airport. Det var ikke en ubetinget succes. Jeg var eneste deltagende med Saab. Og iflg. Jake, var der flere tilskuere der udbrød: "Hvad fanden laver den gamle Saab i det her løb". Jeg føler mig trådt for nær

. I første løb havde jeg intet greb. Ingen slicks og ny asfalt = 200 m. hjulspin og ekstrem røgudvikling, hvilket fik flere til at tro at motoren var stået af, men næh nej. Jeg kunne ikke fornemme en skid med "snublekyse" på, og når den først spinner voldsomt, så er det svært at få styr på speederfoden. I andet løb gik det bedre, men jeg var nok lidt for tilbageholdende med gassen. Kørte 1 sek. langsommere end min bedste tid, men skidt. Jeg fik vist flaget, og Jake og jeg tog turen hjem (Hjørring - Kbh.) på 3:15 incl. tissepause. Saaben lever i bedste velgående. De bedste hilsner Grue. PS: Natmekanikerens rullefelt viste iøvrigt: 258,8 Hk v/ 5622 rpm - 366,4 Nm v/ 3552 rpm - Saab 9k 2,3 T Aut m. Hirsch stage 1 Årg. 94 -(næsten myndig)
Sindal Racewars og retur til hovedstaden
: 15. maj 2011, 13:02
af troels
Lyder da til at have været en god tur og tilskuerne fik vel hurtigt munden lukket
mvh
Troels
: 15. maj 2011, 13:56
af BAAS
DU må varme dækkene lidt op for løb, så bliver de lidt blødere og tager mere fat.
: 15. maj 2011, 13:59
af troels
Eller skifte til f.eks. Toyo R888 næste gang du skal have nye sommerdæk.
mvh
Troels
: 15. maj 2011, 15:52
af Grue

Ja ja, Mange af de andre deltagende var ret hardcore med deres Golfer, Mantraer, Vectraer og hvad de nu ellers hedder. Jeg kunne sgudde følge med. De kørte tider på under 14 sek. Der var bla. en rød Golf 2 med 500 hk og 4 hjulstræk. Den røg af sted med en tid på 12,72 sek. Skræmmende og lidt fascinerende. Jeg tror jeg skal have en snak med Casper Fischer. Sådan lidt drømmeagtigt en søndag eftermiddag, så kunne det virkelig være sjovt at bygge en rigtig hurtig Saab 9000. Det er jo en stor gryde som mange pr. instinkt undervurdere. Kvh. Grue
: 15. maj 2011, 18:27
af Jensen
Godt at i viser flaget. 200m hjulspind er da også noget af en præstation må man sige.
MVH Mads
: 15. maj 2011, 20:02
af kim96v4
4x4 og så 12,72 sek GAAAABBBB
du skal da bygge sådan en 99ér
http://www.youtube.com/watch?v=9IDiKr5lASw 9,8 sek

: 15. maj 2011, 20:58
af andersø
ja Grue, der var rigelig tid til at tage foto af dig på banen, det var værre i pitten. Det er vel også mere rimeligt at din kører mod tilsvarende biler, hvis det er synet af ræset man skal have, tiden blev da hæderlig for så tung en bil. Bare flot at du gider stille op. der var jo førhen en grøn 99 med, som desværre har glimret ved sin fraværelse. Du var ihvertfald den hurtigste Saab på Sindal i år. Hatten af for at du stiller op.
Skulle også lige fyre lidt op under Henrik, han har været væk de sidste par gange i Sindal - nå men så må vi jo køre til DHB også.

: 15. maj 2011, 21:14
af Solgaard
Jeg går og er ved at skrue den grønne SAAB 99 turbo sammen nu, som skal deltage i DHB 3-5 juni.
: 15. maj 2011, 21:43
af casper-fischer
træls det var så langt væk ellers havde jeg været med. Hvad var din bedste tid
: 16. maj 2011, 17:20
af RuneSM
Hej Grue.
Godt at høre du fik givet den noget pedal.
Det var mig der sad i indskrivningen da du kom - og også havde en lille historie om min nu hedengange og900.
Næste gang har vi bestilt godt vejr, det bliver i August
Nåeh ja, og forresten, bedste tid på dagen var mig bekendt en høj 9'er, sat af ham gutten i drag-bilen med faldskærmen på bagsmækken. Det er sgu egentlig hæderligt på den asfalt deroppe! Han mente nok den kunne lave en lav 8'er, høj 7'er hvis forholdene var til det

: 16. maj 2011, 19:05
af Grue
Ja, Solgaards grønne 99ér har jeg altid været fascineret af. Flot bil og rigtig flot farve. Vil meget gerne se den "live" en dag. Min beste tid i Sindal var 15,9 sek. Min bedste tid iøvrigt er 14,84 sek. Havde håbet på noget omkring 14,5 sek. Men det var ikke min dag. Skal huske at have velegnede trackday dæk med næste gang. Det var simpelthen skide glat, og det var det selvfølgelig også for alle de andre. Så dårlig undskyldning. Øvelse gør mester, så måske jeg skulle tilmelde mig DHB for sjov.
: 18. maj 2011, 08:50
af RuneSM
Skal man have gode tider med en auto, så skal man også være ond ved den.
Så er det en fod hårdt på hver pedal når man er kørt i stage, så turboen når at bygge tryk, og så ellers bare vinge bremsen når man skal ud af hullet.
Det kræver selvfølgelig man har dæk der kan tage mosten
