Side 1 af 1

Klubbladet ???

: 30. mar 2005, 19:44
af K.Hansen
Hej er der nogle der ved hvad der gik galt ???

Jeg har idag modtaget et blad som jeg troede var det nye blad fra SAAB KLUB DANMARK men det var det ikke :roll:

: 30. mar 2005, 19:49
af Kaas
Det blad har jeg også fået idag, det er da et fin blad! Det vil jeg også gerne ha'! Jeg ved det "gamle" 9'eren kommer snart, men det må en fra bestyrrelsen vist hellere svare på :D

: 30. mar 2005, 20:06
af Casper_Ankersen
Ja det ser da ellers ud til at være et okay blad. undrede mig meget over at klubben ikke var nævnt på forsiden sammen med de 2 andre klubber og artiklen bag i bladet giver vist flere spørgsmål end svar på hvad der er sket.......... men vi får jo nok en forklaring på et tidspunkt

: 30. mar 2005, 20:31
af Saab-daniel
Ja, det må vi da håbe, jeg har også fået det, men har ikke lige fået læst det endnu...
Daniel.

: 30. mar 2005, 22:43
af LasseB-T8
Hejsa

Det rigtige klubblad komm snart med posten, deri står alt om, hvorfor i har fået det blad som i nævner...

MVH
Lasse

: 30. mar 2005, 23:32
af FlorianAreiter
Jeg ved ikke rigtig hvad det er i snakker om. Har ikke fået noget Saab-lignende blad.. :(


___________________
Saab drives you home.
medlemsnr. 161

: 31. mar 2005, 08:23
af ttp
Lå også til mig, sagde konen i det mindste, men jeg nåede ikke lige at kigge nærmere - troede rent faktisk at det var 9'eren :)

Er spændt på en forklaring.

: 31. mar 2005, 09:14
af Saab-daniel
Hmm, Har læst artiklen, og med fare for at blive upopulær, ser det ud til, at saabklubdanmark har trukket sig fra samarbejdet med de to andre fine klubber i landet... Naturligvis er artiklen i bladet ensidig og der sikkert er en anden forklaring fra saabklubdanmarks side, men umiddelbart ser det ud som om vi her i klubben ikke helt kunne opflyde de krav man er blevet enige om, hvorfor man i 11 time har trukket sig ud af samarbejdet... Men glæder mig da til at se 9'eren og se den anden side af historien, syntes dog det er slet og ret synd og skam, at det ikke virker muligt at få et samarbejde klubberne i mellem til at fungere...
Det var så min mening,
Daniel.

: 31. mar 2005, 18:02
af saabbat
Hej

Nu har jeg også fået bladet. Det er lidt synd de to/tre klubber ikke kan finde sammen. Det ser ud som om vores formand har måttet tage en hurtig beslutning. Det er mærkeligt. at økonomien i at udsende to blade i samme udstyr. ikke kan få et samarbejde til at fungere. Så vidt jeg ved. er det hundedyrt at få lavet sådan et blad og dertil kommer så porto.

Bjarne

: 31. mar 2005, 19:55
af Jakob-Jensen
Hej,

jeg synes I skal vente til vores eget blad, 9eren kommer på gaden, inden denne debat løber løbsk.
Jeg kan sige så meget, at det er en enig bestyrelse, der har taget beslutningen, og ikke bare vores formand. Så hav lidt tålmodighed, så vil I sikkert få svar på jeres spørgsmål.

: 31. mar 2005, 20:14
af LasseB-T8
Ja vil sige som Jakob klap hesten og læs artiklen i vores alle sammens 9éren først, bladet er lige på trapperne..... Glæder mig til at se det...!!!

: 31. mar 2005, 20:19
af FlorianAreiter
hmmm, har stadig ikke fået noget blad!! :( :( :( :( :( :(



____________________
Saab drives you home.

: 31. mar 2005, 22:02
af Saab-daniel
Jep, det var også det jeg mente med mit indlæg, sagen har jo altid to sider...
Daniel.

: 1. apr 2005, 09:27
af 9-5Aero
Hej Florian.

Det blad der snakkes om, er fra Sonett/V4- og Totaktsklubberne. De har et samarbejde omkring klubbladet, kaldet "Bladkompagniet". De udgiver ét fælles blad til deres medlemmer kaldet "Saab Entusiast".

Jeg har godt læst artiklen i dette blad. Og hvad jeg kan læse mellem linierne, så stiller man fra de øvrige klubber meget store krav, for at ville samarbejde. Dette har bl.a. tidligere været en stopklods for et evt. samarbejde, da bestyrelsen i Saab Klub Danmark ikke kunne/ville acceptere disse "krav".

Men som Jakob siger: Læs artiklen i 9'eren, så bliver også den anden side af sagen belyst. :)

M.v.h.

: 4. apr 2005, 18:44
af 99GL
Jeg har har heller ikke fået noget blad

: 4. apr 2005, 19:42
af FlorianAreiter
Fint, tak for forklaringen 9000Turbo!! :)

Vi venter og ser hvad der sker.



_____________________
Saab drives you home.

: 4. apr 2005, 22:42
af per
Hej venner
Alt andet lige, - - så er bladet fra de to søsterklubber (hvis jeg må kalde dem det?), som 9'eren jo særdeles udmærkede blade at læse.
Jeg har ikke stiftet bekendtskab med de øvrige før(ud over 9'ern), og er egentlig glad for at få det eksemplar de fleste af os har fået ind ad døren her for nylig.
Det tilbydes af Bladkompaniet til kr. 75 på årsbasis for 4 blade, hvilket må siges at være overkommeligt, -hvis man er til SAAB i øvrigt. - Selv min søn læser dem med interesse!
Vores respektive (dem der har slige), køber gerne div. dameblade for større formuer, -så hvorfor ikke i en god ånd, støtte SAAB entusiasterne bredt, og købe bladene. Det er angiveligt udmærkede artikler og godt tidsfordriv at læse.
Det vil jeg da gerne støtte, - og så er det i bund og grund lige meget hvordan udgivelsen evt. måtte være organiseret.


Mvh.;
Per