Side 1 af 1
Hvordan er det nu lige med veteran og syn?
: 31. aug 2009, 09:18
af michno
Min 96´er er blevet indkaldt til syn. Det undrer mig, da jeg forventede, der skulle gå 8 år mellem syn, når bilen ved sidste syn var over 35 år. Der er dog også et eller andet med 40 år......? - eller hvad?
Michno
Hvordan er det nu lige med veteran og syn?
: 31. aug 2009, 09:45
af Speedy
Hvornår skal veteranbilen så til syn?
Når en bil der er mere end 35 år gammel registreres til veterankørsel, skal den således kun til syn hvert 8. år, men pas på! – det er mere kringlet end som så. Bekendtgørelse om godkendelse og syn af køretøjer siger nemlig som følger: ”Køretøjer registreret til veterankørsel er underkastet periodisk syn første gang 40 år efter første registrering og derefter med 8 års mellemrum”
De 35 år er altså af mindre betydning i denne sammenhæng. Dette illustreres bedst med nogle eksempler:
En bil der er registreret første gang i 1970, skal første gang til syn som veteranbil i 2010 (1970 + 40 år) og derefter i 2018, 2026 o.s.v.
En bil der er registreret første gang i 1966, skal første gang til syn som veteranbil i 2006 (1966 + 40 år) – Den vil altså få en indkaldelse i 2006, selv om den muligvis er synet i 2005!
En bil der er registreret første gang i 1955, men først indført, synet og registreret i Danmark i 2005, skal igen til syn allerede i 2011 (1955 + 40 år + 8 år + 8 år) – altså 6 år efter synet i 2005! Men herefter skal den til syn med 8-årige intervaller.
Sammendrag: Hvad sker der når et køretøj bliver 35 år gammelt?
Vægtafgiften nedsættes til 25% af den tidligere sats. Dette sker automatisk, når køretøjet bliver 35 år gammelt.
Det bliver muligt at registrere biler til veterankørsel og dermed opnå 8-årige synsperioder. Prisen for dette er en begrænsning i brugsmulighederne. Man skal selv få foretaget denne ændring hos Motorkontoret.
Typegodkendelseskravet ved indregistrering af lastbiler bortfalder.
Kilde: Motorhistorisk samråd
Hvordan er det nu lige med veteran og syn?
: 31. aug 2009, 11:01
af michno
Vil det sige, at jeg skal omkring motorkontoret for at komme over på 8års turnus for syn? Kan jeg gøre det nu og dermed undgå det forestående syn eller ....begynder en omregistrering til vetaeran med et syn?
Ja, jeg skal altså lige ha´det udpenslet lidt.
Michno
Hvordan er det nu lige med veteran og syn?
: 31. aug 2009, 12:25
af Speedy
1) Kun hvis du ikke allerede har gjort det betyder det at du efter bilens 35 års dag skal informere motorkontoret om at du vil have den registreret som veteran, det er gratis og du får efter noget tid tilsendt en ny reg attest påført veteran.
2) Når bilen er registretet som veteran vil den stadig blive indkaldt før dens 40 års dag (den indkaldelse du har fået nu) og nej, den kan du IKKE komme uden om.
Når bilen er synet efter dens 40 års dag er der automatisk 8 år til næste syn, derefter 8 år igen osv....
/A
Hvordan er det nu lige med veteran og syn?
: 31. aug 2009, 12:33
af michno
Tak for vejledningen. Der skulle dog heller ikke være det store at lave før syn. De væsentligste ting er nyere og velfungerende.
Michno
Hvordan er det nu lige med veteran og syn?
: 31. aug 2009, 12:35
af Speedy
Eksempel: min egen v4 fra 1967, den blev i 2003 reg. til veteran. Den var til syn i 2005 og 2007. Den skal til syn igen i 2015

Omreg. til veteran har altså ikke så stor sammenhæng med 8 års syn. MEN hvis den ikke er omreg. til veteran inden dens 40 års dag bliver den ved med at køre på 2 års reglen mellem syn.
Mvh. Anders
Hvordan er det nu lige med veteran og syn?
: 31. aug 2009, 14:36
af michno
Min bil var over 35, da den første gang blev indregistreret her i DK.
På hvilken måde fremgår det af registreringsattesten, at den er registreret som veteran?
Michno
Hvordan er det nu lige med veteran og syn?
: 31. aug 2009, 17:15
af Speedy
På registreringsattestens bagside under "Oplysninger om syn" vil der være påført en dato samt ordet "Veterankørsel" eller bare "Veteran"

Hvordan er det nu lige med veteran og syn?
: 1. okt 2009, 14:42
af netroM
Min 99'er er fra 73, der er nu 1/4 vægtafgift, den er ikke registreret som veteranbil. Jeg forventer derfor syn hvert 2. år fortsat. Den må derudover stadig benyttes om vinteren og mere end 8000 km/år, hvis det skulle falde mig ind.
Jeg synes at have hørt, at bilen skal synes i forbindelse med skiftet til veteranstatus. Det ville vel også være rimeligt, da den pludselig skal holde 8 år før kontrol.
Hvordan er det nu lige med veteran og syn?
: 1. okt 2009, 15:38
af michno
Jeps, det er i synshallen at "Veteran" skal anføres på reg.attest. Herefter afleveres attesten på Skats nummerpladekontor - eller hvad det nu hedder - og ny attest bliver så tilsendt bilens ejer.
Registreringen af bilen som veteran sker således netop ved syn, som netroM anfører.
Jeg var til syn med min 96´er i går. Synsmanden tog en tur i bilen og udtalte de forblændende ord : "Jeg har aldrig kørt i en veteranbil, der kører bedre". Jeg strålede som en sol indtil han tilføjede : "Jeg synes bare modellen er grim"
Ellers gik vognen gennem syn uden andre bemærkninger!
Michno
Re: Hvordan er det nu lige med veteran og syn?
: 1. okt 2009, 15:42
af Speedy
michno skrev:
Jeg var til syn med min 96´er i går. Synsmanden tog en tur i bilen og udtalte de forblændende ord : "Jeg har aldrig kørt i en veteranbil, der kører bedre". Jeg strålede som en sol indtil han tilføjede : "Jeg synes bare modellen er grim"
Ellers gik vognen gennem syn uden andre bemærkninger!
Michno

Jeg har altid ment at smag er forskellig og respekt for det....her vil jeg så være super dobbelt moralsk, stakkels synsmand...... han ved jo ik bedre.
De gamle kører som de kører og nej, de bremser ik helt så godt som en 9-5 med abs og hvad-vi-har men dammit, ordet grim står alligevel sidst over de ord på listen, man kan bruge som tillæg i den sætning....
/A
Re: Hvordan er det nu lige med veteran og syn?
: 1. okt 2009, 16:31
af viking
Gælder der så også ejerskifte ??
Dvs syn hver 8. år. og dermed hvis den skifter ejer efter 5 år, skal den så synes 3 år efter eller ??????
Biler skal synes hver 2. år. Når biler bliver gamle og gode chancer for farlig rust, så skal de synes hver 8. år istedet for 2. års intervaller ????? hmmm sær logik eller ???
(jeg er selv glad for hver 8år , så skal mine mc-er ikke til syn så tit )...