Side 1 af 1
Startspærre model ???
: 3. dec 2004, 08:26
af msa
Hej
Jeg har mont. startspærre i min 9K cs`er.
fruen har mistet et sæt nøgler og jeg ville gerne have et nyt sæt (nøgle og spærre) lavet.
Lokal Saabforhandler kender ikke min spærre model er der nogle der kan hjælpe mig med den ???
Nøglen kan saab godt lave men der sidder den her cylinder på ca. 4 cm i længden og ca. 1 cm i diameter, jeg forestiller mig det er noget med magnetisme ( cylinder skal ikke stikkes ind i noget, den skal bare hænge i nøglering så virker den)..
pft.
msa
: 3. dec 2004, 16:42
af Saab-daniel
Et lille ekstra-spørgsmål fra mig (sorry MSA), hvis man har haft batteriet fra, kan startspærren så gå ind og låse bilen, så man ikke kan få den til at starte? Det virker som om vi ikke kan få gang i vores importerede 9k aero efter der er blevet skiftet batteri i den! Der er absolut ikke lavet andet på den end det, og den startede igår da den røg af autotransporteren!
Hvad sker der?
Daniel.
: 3. dec 2004, 16:55
af 9-5Aero
Hej Daniel.
Det er tænkeligt. Hvis det er alarmen (original), så kan den muligvis slåes fra i bunden af handskerummet.
M.v.h.
: 3. dec 2004, 17:29
af Jakob-Jensen
hej msa
min startspærre hedder TESOR model IM2500 og den har de beskrevne stave Ø1x4 cm.
jeg købte min på et lokalt reservedels firma, men firmaet som står inde i pakken hedder AS MARKETING Aps Bjernevej 5 5600 Faaborg tlf. 62 617755
prøv at kontakte dem de kan evt sælge dig en transponder mere. husk at du skalbruge den røde "master" transponder til at opkode den nye transponder med.
håber det kunne hjælpe dig på vej.
: 3. dec 2004, 19:24
af Jensen
Saab-daniel skrev:Et lille ekstra-spørgsmål fra mig (sorry MSA), hvis man har haft batteriet fra, kan startspærren så gå ind og låse bilen, så man ikke kan få den til at starte? Det virker som om vi ikke kan få gang i vores importerede 9k aero efter der er blevet skiftet batteri i den! Der er absolut ikke lavet andet på den end det, og den startede igår da den røg af autotransporteren!
Hvad sker der?
Daniel.
Hej Daniel
Det er vist noget med at man skal pille polskoene af akumulatoren, og holde dem mod hinanden i et antal sekunder. Dette skulle nulstille startspærren...
jeg er ikke helt 100% sikker, men det er da et forsøg værd...
Mads
: 4. dec 2004, 01:28
af Saab-daniel
Og med akumulatoren mener du de føromtalte "stave" man har hængende i nøgleringen? Der er nemlig en rød og en sort med til bilen!
Daniel.
: 4. dec 2004, 01:31
af 9-5Aero
Daniel.
Akkumulator = batteriet på bilen.
M.v.h.
: 4. dec 2004, 01:41
af Saab-daniel
Haha, ikke dårligt... Så skulle jeg alligevel være gået i seng og svaret i morgen i stedet

Som en tilføjelse, så tror jeg ikke det er en original startspærree, da der er monteret en lækker rød diode i en af de meget få "blinde" knapper Aero'en har... Men jeg tjekker op på det i morgen, foreløbigt tak for hjælpen... Jeg vender dog retur med spørgsmål hvis det ikke er nok

Hehe, akkumulator, lol... Havde jeg så drukket øl, var jeg i det mindste undskyldt, men det har jeg ikke...
Daniel.
: 4. dec 2004, 14:15
af msa
Hej Jakob
Det er lige den jeg har og heldigvis er der den røde transponder der er tilbage..
TAK for dit svar.
: 4. dec 2004, 20:07
af Jakob-Jensen
hej msa
det glæder mig at jeg ramte rigtigt
du må godt lige melde tilbage med en pris på sådan en transponder, for det kan være jeg skal bruge en ekstra engang.
: 4. dec 2004, 21:45
af Saab-daniel
Mit problem er til gengæld også løst, det var bare farmand der ikke havde haft tålmodighed nok, til lige at holde staven ind til knappen i lang tid nok, typisk, jeg var igang med at fejlfinde på afstand
Smider billeder op så snart det er muligt... Havde ligeledes lidt el-problemer, men det løste sig, da der var et lille spade-stik under et relæ der havde løsnet sig! Derudover er der en smule med klima-anlægget, men det er ligeledes hurtigt løst, da den har smidt koblingen af!
Alt i alt en lækker sort 9k CS aero der netop nu residerer hos mine forældre uden vand, da toppakningen skal laves på den, ellers starter den og kører fint, ikke en plet på... Men der kommer mere under projekt senere, når billederne er skaffet!
Daniel
: 4. dec 2004, 22:08
af 9-5Aero
Hej Daniel.
Feeeed øse. Du må lige nuppe den til et kom-sammen på et tidspunkt. Så de to "sorte svin" kan parkere side om side.
M.v.h.
: 5. dec 2004, 09:25
af Saab-daniel
Det skal jeg gøre, den er sgu flot... Lækkert med el-sæder med memory osv

Daniel.
: 7. dec 2004, 08:47
af msa
Hey Jakob
Jeg har talt med dem vedr. startspærre og proceduren er, at man indbetaler 159,- + moms så sender de en instruktion i hvordan man selv omkoder dimsen, som de naturligvis også sender.
: 7. dec 2004, 15:47
af Jakob-Jensen
hej msa
okay fint. tak for hjælpen godt at vi kan hjælpe hinanden.